Herkese merhaba, uzun süredir içerik üretemedim ve fazla vakit ayıramadım buralara, yeterince vakit bulamadım işin açıkcası. Bulduğum ilk fırsatta bir iki yazı yazmak istedim. İlk yazım wordpress kullanan her kullanıcının başına gelebilecek türden bir hata.

Bir gün web sitenize girmek istediniz ve karşınıza böyle bir ekran geldi.


Web sitenizde kritik bir hata oluştu
Web sitenizde kritik bir hata oluştu

Siz en son bıraktığınızda siteniz güzel ve sorunsuz bir şekilde çalışıyordu peki şimdi ne oldu ?

Bu hatanın bir çok sebebi olabilir. Son eklediğiniz eklentideki kod hataları, sunucu tarafında yapılan bir değişiklik ya da wordpress sürümü yükselttikten sonra ki sitenizde yüklü olan eklentilerin yeni sürümle uyumsuzluğu… Bu liste uzayıp gider.

Nedir bu “web sitenizde kritik bir hata oluştu” sorunu ?

Her wordpress sitesi sahibinin başına gelebilecek bir hata olan bu uyarı sayfası, tek bir sorun üzerine oluşmaz. Bunun bir çok sebebi olabilir. Bu sorunu çözmek için web sitenize girdiğinizde herhangi bir hata kodu göremezsiniz. Bunun sebebi wordpresin güvenlik önlemleri almasından dolayıdır. Öncelikle wpconfig.php dosyasını açarak hata ayıklama modunu aktif etmemiz gerekiyor. Gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra sitemizde hataya sebep olan sayfanın ve o sayfa üzerindeki hangi kodun bu hataya sebebiyet verdiğini görebilirsiniz.

Sitemizi kullanılamaz yapan hatayı bulduktan sonra gerekli işlemleri web sitemizin barındırıldığı hosta bağlanarak halledebiliriz.

Çözüm için uygulama adımları

Wp config dosyasının düzenlenmesi

Public html klasöründe yani sitemizin ana klasöründe bulunan wordpress sitemizin ayarlarını barındırdığı wpconfig.php dosyasına erişmek için Filezilla programını kullanarak ftp ile sunucumuza bağlanalim ve hata ayıklama modunu aktif etmek için wpconfig.php dosyasını bilgisayarımıza indirelim.

İşleme başlamadan önce indirdiğiniz dosyasının orjinal yedeğini saklamanız ve eğer bir yanlış yaparsanız geri yüklenmesi için bir kenarda tutmanız sizin yararınıza olacaktır.

İndirdiğimiz wpconfig.php dosyasını açalım ve “define(‘WP_DEBUG’,false);” satırını bulalım. Bu satırı bulduktan sonra “false” yazan kısmı “true” ile değiştirelim ve dosyayı kayıt edelim. Kayıt ettikten sonra ftp aracılığı ile wpconfig.php dosyasını sunucumuza geri gönderelim.

Dosyayı geri gönderdiğimizde bu dosya sunucumuzda zaten mevcut olduğu için ftp uygulaması bize ne yapmamız gerektiğini soracaktır. Üzerine yaz seçeneğini kullanın.

Hatanın düzeltilmesi

Dosya düzenleme ve gönderim işlemleri bittikten sonra tekrar sitemizi açtığımızda bize hatanın nerede olduğunu gösterecektir. Örnek olması açısından aşağıya bir resim bırakıyorum.

Fatal error
Fatal error

Hata ayıklama modunu açtıktan sonra sitemizin verdiği hatayı ve hata kodunu net bir şekilde görebiliyoruz. Benim karşılaştığım hatanın sebebi, wpforms adlı eklentinin kullanması gereken bellek alanının yetersiz olmasından kaynaklanıyordu.Yani wordpressin kullanması gereken bellek alanını artırmam gerekiyordu. Bu hatanın sebebini öğrendikten sonra kısa bir google araştırması ile yapmam gerekenleri öğrendim ve uygulamadım. Siz bu kısımda farklı bir hata kodu ya da farklı bir olaydan dolayı sitenizde böyle bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun için karşılaştığınız hatayı ya da hata kodunu google üzerinde aratarak gerekli çözümü bulabilirsniz.

Benim bu hata için uygulamış olduğum çözüm yöntemi, wpconfig.php üzerinden “WP_MEMORY_LIMIT” kısmını bularak wordpress için ayrılmış olan bellği çoğaltmak oldu.

Wp hata ayıklama modu için wpconfig.php dosyasında yaptığımız gibi “WP_MEMORY_LIMIT” kısmını bularak değiştiriyoruz ve sitemizin barındırıldığı hosta ftp kullnarak tekrar gönderiyoruz.

Sonuç

Benim karşılaştığım hata için bu değişikliği yaptıktan sonra siteme geri döndüğümde hatanın düzelmiş olduğunu gördüm. Hatayı düzelttikten sonra yaptığımız işlemleri bu şekilde bırakmıyoruz. Wp hata ayıklama modunu açtığımız gibi kapatmamız gerekiyor. Sonraki zamanlarda eğer buna benzer bir hata ile sitemizde bir sorun oluşursa sitemizi ziyaret eden kullanıcılara bu hata kodlarını göstermememiz güvenlik için önemlidir.

Tekrar başa dönersek eğer, wpconfig.php dosyası üzerinden WP_DEBUG kısmını tekrar “false” olacak şekilde düzenliyoruz ve sunucumuza gönderip işlemleri bitiriyoruz.

Bir Cevap Yazın

Social profiles