Devir internet ve teknoloji devri. Herkesin elinde bir akıllı telefon, herkesin sosyal medyada var olma çabası, görüldü yapıp bırakmalar, ince göndermeli yazılar, tweetler derken internet hayatımızın bir parçası, ekmek gibi, su gibi, vazgeçilmez bir hal almış durumda. Yeni yetişen nesil daha fazla bu durumun içinde. Hal böyle olunca evinize bir misafir geldiğinde, bir müddet sonra şu soruyu muhakkak duyarsınız, ‘wifi şifresi neydi ?’ . Sahi neydi bu şifre ?

Modemi bir kere ayarlayıp bundan sonrasını telefon ve bilgisayarınıza bıraktık, tekrar şifre girme derdimiz olmadı, rahata alıştık. Her şey otomatikleşti. Aklımızda bu karakterleri tutmak zorunda kalmıyoruz. Fakat öyle bir an geliyor ki ya bu şifreyi öğrenmemiz ya da uzun ve sancılı bir süreç geçirerek tekrar modemi yapılandırmamız gerekiyor.

Bu sancılı sürece girmeden, bilgisayarımızda ya da telefonumuzda daha önceden bağlandığımız wifi ağının şifresini nasıl öğrenebiliriz ona bakalım.


Linux Dağıtımlarında

Ağ ayarları kısmına gidin, bağlı olduğunuz ağın seçenekler kısmına tıkladığınızda, bağlı olduğunuz ağ ile yapabileceğiniz değişiklikler ve görüntüleyebileceğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Bu detaylar içinde, güvenlik sekmesine tıkladığınızda ‘*’ karakteri ile gizlenmiş bir şekilde ağ şifrenizi görebilirsiniz. Alt kısımda bulunan şifreyi göster butonuna bastığınızda şifrenizi açık bir şekilde görebilirsiniz.

Linux ağ özellikleri detay
Linux ağ özellikleri wifi şifrei

Diğer linux versiyonlarında bu yol farklı olabilir. Arama kısmına ağ ayarları yazarsanız bulabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak şu kodu girerseniz tüm kayıtlı şifrelere ulaşabilirsiniz.

sudo grep psk= /etc/NetworkManager/system-connections/*

Bu kodu bir terminal ekranı açarak yazın, yönetici parolası isteyecektir. Yönetici parolasını girdikten sonra tüm şifreleri görebilirsiniz.

Linux kayıtlı şifreler

Windows işletim sisteminde

Yukarda yaptığımız gibi öncelikle görsel olarak nasıl yapacağımıza bakalım.

Sağ tarafta bulunan wifi simgesine bir kere tıklayın, açılan ekranın alt kısmında ‘Ağ ve paylaşım merkezini aç‘ yazısına tıklayın.

Açılan ekranda, sol tarafta ‘kablosuz ağları yönet‘ Yazısına tıklayın.

Windows 7 kablosuz ağları yönet ekranı

Açılan ekranda bulunan ağlar, bizim daha önce bağlandığımız wifi ağlarıdır.

Windows 7 kayıtlı ağlar

Şifresini öğrenmek istediğiniz wifi ağına iki kez tıklayın. Açılan ekranın üst kısmında güvenlik bölümüne tıklayın. Şifre ‘*’ karakteri ile gizlenmektedir. ‘Karakterleri göster’ kutucuğunu işaretlediğiniz şifreni görünür olacaktır.

Windows 7 wifi şifre öğrenme penceresi

Görsel olarak bu şekilde yapabilirsiniz. Diğer windows versiyonlarında farklı olabilir.

Tıpkı linux sistemlerde olduğu gibi, windows üzerinden de kod ile kayıtlı wifi şifrelerini görebiliriz. Bunun için şu kod bloğunu, yönetici olarak açtığımız komut satırı ekranına yazalım.

netsh wlan show profiles

Bu kod ile daha önce bağladığımız ağların tümünü görebiliriz. Bundan sonra şifresini öğrenmek istediğiniz ağın ismini unutmayın şimdi ihtiyacımız olacak.

netsh wlan show profiles name=ağ_ismi key=clear

name parametresine kayıtlı ağ şifresini öğrenmek istediğimiz ismi yazıyoruz. Eğer hata alırsanız kayıtlı ağları gösteren komutu tekrar yazarak ağ ismini kontrol edin. Eğer bir hata yapmadıysanız pencerenin alt kısmında kayıtlı ağ ismini görebilirsiniz.

Mac işletim sistemlerinde

Arama kısmında “anahtar” yazarak “Anahtar Zinciri Erişimi” yazısına tıklayın. Açılan pencerede kutusuna wifi ağının ismini yazıp çıkan wifi ağ sonucunun üzerine sağ tıklayarak “Bilgi ver” yazısına tıklayın. Burada “Parolayı göster” kutucuğunu işaretlediğinizde şifreye ulaşmış olacaksınız.

Diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi mac üzerinden de komut satırını kullanarak kayıtlı olan şifreleri görebiliriz. Bunun için bir terminal ekranı açıyoruz ve şu kodu giriyoruz.

security find-generic-password -wa kayıtlı_ağ_ismi

Kayıtlı_ağ_ismi kısmına şifresini öğrenmek istediğiniz kayıtlı ağın ismini yazın. Komutu çalıştırdığınızda herhangi bir hata yapmadıysanız şifreyi komut satırında görebilirsiniz.


Buraya kadar olan her şey, eğer bilgisayarımız varsa yapabileceğimiz senaryolardı. Burada anlattıklarımı telefon üzerinden de yapabiliriz.


Android için

Android Q ve üstü versiyonlarda wifi şifresini sistem üzerinden göremiyoruz fakat wifiyi paylaşmamız için bir qr kod oluşturuluyor ve bu qr kodu wifi şifresini vermek istediğiniz kişisinin telefonuna yükleyeceğiniz bir qr kod okuyucu ile okutarak, ağa bağlanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Android üzerinde kayıtlı ağları görebilmemiz için telefonumuzun root yetkisine sahip olması gerekiyor. Telefonunuzun root yetkisini olduğunu varsayarak anlatmaya devam ediyorum.

Telefonunuzda yüklü olan bir dosya yöneticisi ile sistem klasörlerinin bulunduğu dizini açalım, ‘data’ klasörünü bulup içine giriş yapalım, ‘misc’ adlı klasöre de giriş yapıyoruz. Bu klasörün altında ‘wifi’ isimli bir klasör daha olacak. Bu klasör wifi ile ilgili bir takım bilgilerin toplandığı klasördür. Bu klasörün altında “wpa_supplicant.conf” yazan dosyayı herhangi bir editör ile açıyorsunuz. Daha önce giriş yaptığınız tüm ağların şifreleri bu klasör üzerinde saklanmaktadır.

Bu zahmetli ve yorucu bir iş. Bunun yerine google play üzerinden bu uygulamayı indirip kurarsanız eğer daha kolay bir şekilde şifrelere ulaşabilirsiniz. Ya da google playdan ‘wifi password’ya da ‘wifi password recovery’ yazarsanız bir çok uygulama bulabilirsiniz.

Uygulamayı kurup açtığınızda yönetici yetkisi için onay istiyor, onayladıktan sonra kullanmaya başlayabiliyorsunuz.


İphone/ios için

İphone telefondanlar, tıpkı androidlerde olduğu gibi root yetkisine sahip olması gerekiyor, eğer root yetkisine sahipsek ( aslında iphone cihazlarda root değil jailbreak olarak geçiyor) cydia üzerinden ( Cydia iOS için, bir kullanıcının jailbroken olmuş iPhone’ler, iPad’ler ve iPod’larda yazılım paketleri bulmasını ve yüklemesini sağlayan bir paket yöneticisi mobil uygulamasıdır.) ‘wifi password recovery’ ya da kısaca ‘wifi password’ yazarsanız bir çok uygulama bulabilirsiniz.

Eğer telefonunuz jealbreakli değilse ve jailbreak yapacak bir sürüm kullanmıyorsanız, bir macOS bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınız olduğunu varsayarak devam ediyorum. Öncelikle iphone üzerinden ayarlara giriyoruz. İcloud ayarlarını bulup ‘Anahtar zinciri‘ özelliğini aktif edin. Sonrasında macOS üzerinde arama kısmına ‘Anahtar zinciri erişimi‘ yazıyoruz. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra öğrenmek istediğimiz ağın ismini arama kısmına yazıyoruz ve çıkan ağın üzerine sağ tıklayıp ‘bilgi ver‘ yazısına tıklayoruz, açılan sayfada ‘parolayı göster‘ kutucuğunu işaretliyoruz. Yönetici şifresini isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra iphone üzerinden bağlandığımız ağın şifresini görebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Social profiles