Biz kullanıcıların uygulamaları kullanabilmesi için bir arayüz gerekir yani User interface(Kullanıcı arayüzü) fakat uygulamaların kendi aralarında iletişim kurması için böyle bir arayüze gerek yoktur. Uygulamaların kendi aralarında iletişim kurması için api’ler kullanılır yani (Application programming interface) Uygulama programlama arayüzü. Nedir bu api denilen meret yakından bakalım.

Bir uygulamanın, servisin ya da platformun ( youtube, twitter, facebook, google, android …. ) sahip olduğu yeteneklerin, izin verildiği ölçüde dışarıdan farklı bir uygulama içinde kullanılmasıdır. Biraz daha açalım.

Api

Yazacağımız uygulamaları daha da işlevsel yapabilmek için farklı uygulamaların fonksiyon ve işlevlerinden yararlanabiliriz. Örnek vermek gerekirse, bir olay gerçekleştiğinde twitter üzerinden otomatik olarak tweet atabilirsiniz. Ya da youtube üzerinde bir kanala sahipseniz bu kanal için otomatik olarak video upload edebilir, gelen yorumları okuyabilir, videolarınızın ne kadar izlendiğine bakabilirsiniz.

Api kullanımının amacı, uygulamanın özelliklerini dışarıya açarak gelen verileri işlemek ve gelen veri isteklerine cevap vermektir. Apiye gelen istekler işlenerek belli bir çıktı üretir. Bu çıktılar istek doğrultusunda JSON, XML gibi çeşitli çıktıları olabilir. Bu çıktıları kendi isteklerimiz doğrultusunda kullanırız.

Api

İyi güzel de bu api ile neler yapabiliriz ?

Bir web siteniz olduğunu düşünün, hava durumu apisini kullanarak web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bulunduğu bölgedeki hava durumunu ziyaretçilere gösterebilirsiniz. Web sitesi üzerinden bir örnek daha verelim. Sitenizin ziyaretçi analizi için google anayltics kullanıyorsanız, google analytics apisi ile sitenizin ziyaretçileri hakkındaki bilgileri admin paneline entegre ederek burada görüntüleyebilirsiniz. Yani uygulamanın kendisine ihtiyaç duymadan size izin verilen ölçüde, özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Social profiles