PİP nedir ? ne işe yarar ?

Üçüncü parti modülleri sisteminize yüklemeyi sağlayan bir sistem, şu adresten web sitesine ulaşabilirsiniz.  En basit haliyle örnek vermek gerekirse, yapacağınız projede hesap makinesi kullanmanız gerekli diyelim, bir developer(geliştirici-programcı) daha önce böyle bir program yazmış ve kaynak kodlarını bu sisteme yüklemiş, sizde pip yardımıyla bu modülü bilgisayarınıza indirip projenize dahil(import hesapmakinesi) ediyorsunuz ve kullanmaya başlıyorsunuz.

Üçüncü parti modülleri sisteme yüklemek için illa ki bu yöntemi kullanmak zorunda değilsiniz fakat bu şekilde daha hızlı ve kolay olarak başka modülleri de kullanabilirsiniz.

Pip kurulumu nasıl yapılır ?

Windowsta cmd(komut istemi) açarak şu kodu yazdığınızda kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

python -m pip install -U pip

Eğer sisteminizde iki farklı python sürümü varsa(2.x ve 3.x) ona uygun pip versiyonunu sonuna yazmayı unutmayın. python -m pip install -U pip3 gibi

Eğer python kurulumunu yaparken sistem değişkenlerine(PATH) python çalışma yolunu eklemediyseniz(Kurulum yaparken alt kısımda “add python to path” şeklinde bir kutucuk var) bu komut hata verir. Öncelikle sistem değişkenine python çalışma yolunu kayıt edin, daha sonra bu komut ile kurulumu gerçekleştirin.

Linuxte, kullandığınız dağıtıma göre farklılık gösteriyor yazılan komut

sudo apt-get install python-pip

Bu komut yardımıyla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz ya da dosyayı indirip kendiniz kurabilirsiniz. 

Dosyayı indirdikten sonra, indirdiğiniz dizinde terminali açarak şu komutu girin, gerisini kendi halledecektir.

python get-pip.py

Pip kullanımı 

pip kullanarak modül yüklemek için yapılacak işlem çok basit

pip install {modül ismi}

Örnek:

pip install time

komutuyla pip sisteminde olan modülleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu komut ile o modülün son sürümünü indirmiş olursunuz. Diyelim ki size bir önceki sürümü gerekiyor ya da daha eski bunun için modülün sonuna “=” işareti koyarak indirmek istediğiniz sürümü yazmanı yeterli

  Örnek

pip install time==1.0

Bu arada time modülü sistemde hazır olarak geliyor ve  böyle bir sürüm var mı yok mu bilmiyorum tamamen örnek olması için yazdım.

Projenizde kullandığınız modülü güncellemek için

pip install --upgrade {modül ismi}

Komutunu kullanabilirsiniz.

Modül ismini yanlış yazdınız ya da artık o projede indirdiğiniz modülü kullanmak istemiyorsunuz diyelim, modülü kaldırmak için şu komutu kullanabilirsiniz.

pip uninstall {modül ismi}

Benim genelde kullandığım komutlar bu şekilde, daha detaylı bilgiyi kendi web sitesi olan şu adresten ulaşabilirsiniz. Bol kodlu günler 🙂

Güncelleme (10.01.2021)

Bu yazıyı yayınladığım 08.08.2018 tarihinden bugüne, bloğumda paylaştığım en çok okunan konu buymuş. Bu konuyu merak eden bir çok insan var demek ki. Bu sebeple konuya biraz daha açıklık getirip video çekmek istedim. Konuyu biraz daha anlaşılır kılmak iyi olur.

Video da yapılan işlemleri sırayla açıklayalım.

Öncelikle python3 ile sanal çevre kurulumu yapıyoruz. Sornasında sanal çevre oluşturup yapacağımız projenin sistem dosyalarından izole olmasını sağlıyoruz. İzole yaptktan sonra pip install komutuyla projemizde kullanmak istediğimiz python kütüphanelerini indirip kullanabiliriz. Örnek olması açısından flask ve requests modüllerinin indirme ve sistemden kaldırma işlemlerini video içerisinde gösterdim.

3 thoughts on “Python pip kurulumu

    1. Pip ile modül indirme işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Eğer yüklediyseniz ve kullanmak istemiyorsanız silmenize gerek yok, herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat pip kullanarak daha hızlı işlem yapabileceğinizi unutmayın. Pip kullanmadan üçüncü parti bir modülü kullanmak istiyorsanız eğer öncelikle o modülün dosyalarını internet üzerinden indirip proje klasörünüze atmanız gerekir, sonrasında python dosyanızda import ederek kullanabilirsiniz, fakat bu işlemi pip ile yaparsanız sizin yerinize istediğiniz modülü indirip proje klasörüne atmış oluyor.

Bir Cevap Yazın

Social profiles