Python söz dizimi çok kolay olan bir programlama dilidir. Programlamaya yeni başlayacak arkadaşlar için biçilmiş bir kaftandır. 

İlk olarak geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından başlanmıştır. Adını düşünüldüğü gibi bir yılandan değil programcının çok sevdiği, Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circusadlı gösterisinden almıştır. Günümüzde Python Yazılım Vakfı çevresinde toplanan gönüllülerin çabalarıyla sürdürülmektedir. Python 1.0 sürümüne Ocak 1994’te ulaşmıştır. Son kararlı sürümü, 2.x serisinde Python 2.7 ve 3.x serisinde Python 3.2.2’dir. 3 Aralık tarihinden itibaren 3.x serisi yayınlanmaya başlamıştır; ancak 3.x serisi 2.x serisiyle uyumlu değildir. 

Söz dizimi olarak süslü parantezler ya da noktalı virgül yerine girintileme sistemini kullanır bu sayede daha yalın ve hızlı kod yazmayı sağlar.

İnternette bir sürü kaynak kod bulmak mümkün. Bende burada yaptığım programları anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım.

Python ile yazılmış neler var diye sorarsanız eğer şöyle bir liste verilebilir:

  • BitTorrent, peer-to-peer programıdır.
  • Calibre, açık kaynak kodlu bir e-book yönetim aracıdır.
  • Deluge, GNOME için bir BitTorrent istemcisi
  • Dropbox, web tabanlı bir Dosya barındırma hizmeti.
  • Miro, a cross-platform internet televizyon uygulamasıdır.

Liste böyle uzayıp gider. Python cross platform çalışabilen bir programlama dilidir, o yüzden yazdığınız kodları ufak bir değişiklikle istediğiniz platformda(Unix , Linux, Mac, Windows, Amiga….) çalıştırabilirsiniz. 

[yazi_ici_reklam]

Python Kurulum

Windows kullanıcıları için şu adresten sisteminize uygun olan sürümü ( 32 bit, 64 bit) seçip indirdikten sonra kurulumu yapabilirsiniz. Kurarken dikkat etmeniz gereken nokta, kurulum sırasında pythonı sistem değişkenine eklemeyi sağlayan butonu tıklamak. Bu butonu tıklamayı unutursanız sistem değişkenine pythonın yüklü olduğu klasörü elle eklemek zorunda kalabilirsiniz. 

Bu hususta şöyle bir soru akıllara geliyor, nedir bu sistem değişkeni? Sistem değişkeni denilen olay, programların terminal üzerinden çalıştırılması sırasında, bilgisayarın çalıştırılacak olan programı nerede araması gerektiğini bildiriyoruz.

Linux ve Mac için de şu adresten dosyalar indirilip kurulabilir ya da terminal üzerinden 

sudo s apt-get install python3.x

komutuyla zahmetsiz bir şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme (10.01.2021)

Bu yazıyı yayınladığım tarihten (06.08.2018) bugüne dek python bir kaç sürüm yükseldi. Şuanda günce kararlı sürümü 3.8 Bu sürümü kurarak güncel bir şekilde kullanabilirsiniz. 3.10 sürümü de test aşamasında kullanılabilir olarak yayınlanmış.

Pythonın son sürümünü indirmek için lütfen tıklayın!

3.10 test sürümü hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın!

Bir Cevap Yazın

Social profiles