Bir uygulama geliştirirken, işleri daha da kolaylaştırmak için editör kullanırız. Python için en bilindik ve en çok kullanılan editör pycharmdır.

Pycharm aslında nedir? Integrated Development Environment (Tümleşik geliştirme ortamı) bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesini amaçlayan, geliştirme sürecini organize edebilen birçok araç ile birlikte geliştirme sürecinin verimli kullanılmasına katkıda bulunan araçların tamamını içerisinde barındıran bir yazılım türüdür.

Bugün pycharm ile django için bir projeyi nasıl oluşturabileceğimizi anlatacağım. Haydi başlayalım.

Pycharmı indirmemiş olanlar için, şu adresten web sitesine girerek, sizin için uygun olan sürümü seçip indirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer öğrenci iseniz sizin için avantaj daha fazla, bir çok özelliğe sahip olan sürümü indirip kullanabilirsiniz.

Pycharm kurulumunu yaptığınızı varsayarak devam ediyorum.

Pycharmı başlatıyoruz, “new project” diyerek yeni bir proje oluştur diyoruz.

Pycharm django proje oluşturma

Karşımıza gelen ekranda, sol kısımdan djangoyu seçiyoruz. (Bu editör bir çok farklı dil için uygulama başlatabilirsiniz)

Sağ taraftan django projemiz için hangi sanal ortamı kullanmak istiyorsak seçebilir ve projemizi nereye kurmak istiyorsak onu ayarlayabiliriz.

Proje başlatmak bu kadar kolay. Peki bir proje başlatmak için neden bir editör kullanmalıyız. Çünkü:

  • Otomatik kod tamamlama
  • Proje ayarlarını otomatik olarak yapılandırma
  • Bir eklenti kurmak istediğimizde, kod yazamadan otomatik indirip kurulumunu yapması
  • Yardımcı bir çok araç

Bir Cevap Yazın

Social profiles