İyi günler herkese. Sınav sonrası(aöf )  güneşli bir pazar günü yazıyorum bu yazıyı. 

Öncellikle tanımlamaları yapalım. SSH(Secure Shell): Kullanıcılara, uzaktaki bilgisayar/sunucuları kontrol imkanı veren protokoldür. Şifrelenmemiş telnet için bağlantılarına alternatif ve güvenli bir yol olarak oluşturuldu. İletilen ve alınan tüm iletilerin şifrelenmiş olduğundan emin olur.

FTP(File Transfer Protocol): Türkçe karşılığı dosya transferi protokolüdür. Sunucu ve bilgisayarınız arasında dosya aktarmaya yarar. Örnek olarak, web sitenize bir dosya göndermek istediğinizde bu protokol ile dosya gönderimi yapılır.

 Yeni bir konsol açıp ftp yazıyoruz.

Sisteminizde ftp yükle ise bu şekilde programın açık olduğu görünecektir. Eğer yüklü değilse size kurulum için gerekli komut belirecektir.

ftp> open ftp.ornekdomain.com

Komutunu girdikten sonra (verilen bilgiler doğru ise, 230 OK. mesajı döner ), öncellikle ftp kullanıcı adı ve şifresini isteyecektir. Başarıyla giriş yaptıktan sonra uzak sunucuya dosya transferine hazırız demektir.

Kullanabileceğimiz komutlar şu şekilde.

 • ls    –  Bağlandığımız sunucudaki dosyaları listeler.
 • cd   –  Klasörler arasında geçiş yapmayı sağlar. 
 • get  –  Sunucudan kendi bilgisayarına dosya çekmek için kullanılır. Ör: ftp> get notlar.txt
 • mget – Sunucudan birden çok dosya çekmek için kullanılır. Ör: 
  ftp> mget vizeNotları.txt finalNotları.txt
 • put –  Bağlandığımız sunucuya kendi bilgisayarımızdan dosya göndermek için kullanılır. Ör: ftp> put veritabanı.db
 • mput – Sunucuya birden çok dosya göndermek için kullanılır. Örnek:    ftp> mput resim1.jpg resim2.jpg
 • del  –  Sunucudan dosya silmek için kullanılır. ls komutuyla ismini aldığımız dosyayı ftp> del dosyaismi diyerek silebiliriz.
 • close –  Açtığımız bağlantıyı kapatmak için kullanılır. Mesela iki farklı sunucunuz var, birine ftp ile bağlanıp dosya çektiniz, bu komut ile o anki bağlantıyı kapatıp diğer sunucuya bağlanabilirsiniz.
 • exit  –  ftp kapatmak için kullanılır. Kapattıktan sonra konsol ekranına geçmiş olursunuz. 

Sunucuda yaptığınız işlemler için sizden onay istenebilir. Y/N   (yes/no)  gerekli harfi kullanıp işleme devam edebilirsiniz.

Bu anlatılanlar konsol üzerinden kullanım için. İstersen grafik arayüzü olan programlar(FileZilla, cyberduck,Fireftp) ile kod yazmadan da bu işlemleri yapabilirsiniz.

Web sitenize ftp ile bağlanıp dosya alma ve gönderme işlemlerinde gerçekten yararlı oluyor. Sunucu içinde aynı işlem yapılabilir fakat daha gelişmiş ve yararlı yöntemler varken ( scp / rsync ) onları kullanmanız daha mantıklı olur. Onlarda farklı bir yazının konusu olsun 🙂 Bol kodlu günler…

Bir Cevap Yazın

Social profiles