“Python Virtual Environment” Türkçe karşılığı sanal çevre, ya da sanal çalışma ortamı olarak geçer. Tam olarak sistemden izole bir şekilde, seçtiğiniz python sürümünü ve kullanmak istediğiniz modülleri bir yerde toplamayı sağlayan, çalıştıran, bir sistemdir. Size özel bir python alanı oluşturur.

Sanal çalışma ortamı sayesinde, sistemden bağımsız olarak projelerinizi geliştirebilirsiniz. Windows kullanıcıları için pek gerekli olmasa da aynı modüller ve farklı sürümleri ile çalışmadığınız sürece gerekli olduğunu düşünmüyorum. Mac ve linux kullanıcıları için gerekli bir sistemdir. Çünkü işletim sisteminde bulunan, sistem için kritik öneme sahip programların bağımlılıkları, sizinde projenizde kullanmak istediğiniz modülle bağlantılı olabilir. Siz bu modül üzerinde değişiklik(sürüm değişikliği ya da güncelleme) yaptığınız takdirde, sistemin istikrarlı çalışmasını bozabilirsiniz.

Aynı zamanda, projenizle ilgili tüm dosya ve modüller tek bir yerde olduğu için sade ve kolay yönetilebilir olmasını sağlar. O yüzden sanal çalışma ortamıyla projeler yürütmek ciddi anlamda önemlidir.

Çalışma ortamı nasıl kurulur ?

Sisteminizde PİP(python paket yöneticisi) kuruluysa eğer, linux sistemler için

pip install virtualenv

komutuyla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Sisteminizde pip kurulu değilse eğer, öncelikle onu kurmalısınız. Daha önce yazdığım şu yazıdan kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Pip kurulumunu yaptığınızı varsayarak devam ediyorum. Verdiğim komutla sanal çalışma ortamını kurduktan sonra kurulum işleminin gerçekleştiğini teyit etmek için şu kodu yazıp çıktısına bakabilirsiniz. Eğer bir sürüm numarası veriyorsa kurulumu başarıyla tamamlamışsınız demektir.  🙂

virtualenv --version

Sanal çalışma ortamı oluşturma

Her şeyi kurduk, şimdi sıra sanal ortamı oluşturup ilk denemeyi yapmaya geldi. Bunun için öncelikle, projenizi nerede oluşturacaksanız terminalden ya da, komut istemi üzerinden o konuma gitmeniz gerekiyor(C:\Users\{kullanıcı}\Desktop gibi, ya da /home/kenan/Python/ gibi). Konuma gittikten sonra aşağıda ki komutu girerek, sanal çalışma ortamını oluşturabilirsiniz.

virtualenv {çalışma ortamı ismi}

Küçük bir not düşeyim, sisteminizde iki farklı python sürümü varsa eğer, varsayılan olarak seçili olan python sürümü ile sanal ortam oluşturulur. Bende hem 2.7 hemde 3.5 sürümleri var, ben 3.5 ile sanal ortam oluşturmak istiyorum bunun için “python3 -m venv  ” komutunu giriyorum.

“env” adında bir klasör oluşturup içine girdim, ls komutuyla içindeki dosyaları görüntüledim ve boş, “python3 -m venv ilkProje” adında bir sanal çalışma ortamı oluşturdum, tekrar ls komutuyla klasörün içindeki dosyaları kontrol ettim ve çalışma ortamının oluşturulduğunu gördüm. 

Oluşturulan bu sanal çalışma ortamının içine girip baktığımızda şu şekilde gözükecek.

Pythonın çalışması için gerekli dosya ve modüllerin bulunduğu klasörler. Bizim projemizde bu klasörün içinde bulunacak. İsterseniz yeni klasör oluşturup onun içinde toplayabilirsiniz. İsterseniz de direk bu klasörün içinde çalışabilirsiniz.

Bu yaptığımız işlem sadece sanal ortamı oluşturmaya yarıyor, şimdi sıra çalıştırmaya geldi. Sanal ortamı oluşturduktan sonra bin klasörünün içindeki “activate” dosyasıyla çalıştırmak gerekiyor. Bunun için isterseniz o klasörün içine gidip çalıştırabilirsiniz(tabi ki konsol üzerinden) ya da tam klasörün yolunu terminalden yazarak da çalıştırabilirsiniz.

source /home/kenan/env/ilkProje/bin/activate

Adreste yazım yanlışı yapmadıysanız eğer, karşılaşacağınız görüntü tam olarak böyle olacak. İsmin başında projenizin adı varsa eğer sanal ortamı başarıyla çalıştırdınız demektir.

Windows içinde sonuna .bat eklemeniz yeterli. Windows kullanmadığım için resim gösteremiyorum, üzgünüm. Ama internette araştırma yaparsanız kaynak bulmak mümkün.

Mesela sanal ortamda bir modül yüklemesi yapalım. Djangoyu yükleyelim. Bu ekran açıkken hemen şu kodu yazıp çıktısını görelim

Django modülünü buldu, indiriyor.

Kurulumunu yaptı ve kullanıma hazır. Artık djangoyu projemizde kullanabiliriz.

Sanal ortam oluşturup pip üzerinden modül yüklemek bu kadar basit.

Projenizi oluşturdunuz, aktif ettiniz, modülleri yüklediniz ve işiniz bitti diyelim, sanal ortamı kapatmak için şu komutu vermeniz yeterli.

deactivate

Sanal ortamı kapattık, işlem bu kadar.

Bu yapılanlar size karışık gelebilir, ama gözünüzde büyütmeyin. Bir kaç kullanımdan sonra ne kadar basit olduğunu göreceksiniz. Eğer bu sistemi kullanmazsanız, modülleri elle indirip pythonın içine kendiniz atmanız gerekir. Bu işlemle her şey otomatik 🙂  

Yine de bu kadar karmaşayla uğraşamam diyorsanız eğer pycharm kullanmanızı öneririm o sizin yerinize sanal ortam da oluşturuyor modülde yüklüyor. Bundan sonra ki konu pycharm üzerine 🙂 bol kodlu günler 🙂

Kaynak:

https://docs.python.org/3/tutorial/venv.html

Güncelleme (10.01.2021)

Bu konuyla ilgili bir video hazırladım. Videoyu izleyerek konuyu biraz daha pekiştirmiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

Social profiles