Başıma şöyle bir olay geldi. Geçen gün linux mint 19 yüklü bilgisayarımı HDMI ile TV bağlantısını gerçekleştirdim. Sorunsuz görüntüyü aktardı fakat ses çıkışını vermedi. Sonra ses ayarlarını kurcaladıktan sonra onu da hallettim. O gün ihtiyacımı gördü fakat daha sonra bilgisayar üzerinden başka hiç bir uygulamadan ses alamamaya başladım. Daha önce bununla ilgili bir sorun ile karşılaşmamıştım. Araştırdım ve sorunu çözdüm 🙂

Benim gibi bu tür bir sorunla daha önce karşılaştıysanız eğer bilgisayarınızın donanımsal olarak bir arıza olduğunu düşünebilirsiniz, fakat durum öyle değil. Çünkü hoparlörleri test ettiğimde(işletim sisteminde bulunan, hoparlörleri sına seçeneği ile) herhangi bir arıza gözükmemekte. Yani test sesleri gayet düzgün geliyor, sağ ve sol için.

HDMI ile hem ses hemde görüntü aktarımı sağlanmaktadır. Siz HDMI kabloyu bağladıktan sonra eğer ses alamazsanız, bilgisayarınızın ses ayarlarından, ses çıkışını HDMI a yönlendirmeniz gerekir. Bende bu şekilde yaptım. HDMI bağlantısını kesikten sonra bu ses ayarı yerinde sadece analog yani bilgisayarın kendi ses çıkışının olduğunu gördüm. Bunun seçili olmasına rağmen herhangi bir ses çıkışı vermemekte idi. Çünkü sistemde bir ses kontrolcüsü yüklü değildi. Bu yüzden HDMI bağlantısını kestikten sonra herhangi bir ses çıkışı seçilmemekteydi.

Ben ses kontrolcüsü için PulseAudio uygulamasını indirdim ve sorun çözüldü.

Bunun için komut satırına şunu yazın:

sudo apt-get install pulseaudio-equalizer

Bu kod Mate masaüstü için geçerlidir. Eğer farklı bir masaüstü kullanıyorsanız, onun gerektiği şekilde yükleme komutunu değiştirmelisiniz.

Sizden yönetici parolası isteyecek, parolayı girdikten sonra uygulama yüklenmiş olacaktır. Sonra ses ayarlarına gidin ve tekrar analog ses çıkışını seçin. Sorun düzelmiş 🙂

Bunun tam tersi bir durumda söz konusu olabilir. Ben HDMI bağlantısını gerçekleştirdiğimde, aygıtlar kısmında HDMI ses çıkışını görünmüştü. Eğer siz bağladığınızda görünmezse, bu program ile bunu sağlayabilirsiniz.

One thought on “Linux mint ses kontrolü ve HDMI bağlantısı

  1. Kardeşim Allah razı olsun sorun çözülmüş oldu bende yeni bir linux kullanıcısı olarak başıma gelen bir sorundu.

Bir Cevap Yazın

Social profiles