Herkese merhaba, vatani görevimi tamamladım. Evime döndüm, her şeye sıfırdan başlayacağım. Bunun için ilk olarak bilgisayarımdan başladım. Askere gitmeden önce Linux mint 19 kullanıyordum, yeni sürüm yayınlanmış indirip kurulumunu gerçekleştirdim. Kurulumu nasıl yaptığımı resimli bir şekilde paylaşmak istedim. Haydi başlayalım.

Kullandığım dizüstü bilgisayarımda cdroom kullanmıyorum, bu yüzden linux mint 20 boot edilmiş usb bellek ile kurulumu gerçekleştireceğim. Linux mint 20 indirmek için şu adresi kullanabilirsiniz(Ben cinnamon masaüstü olan versiyonunu kullanıyorum, siz istediğiniz bir masaüstü versiyonunu seçebilirsiniz. Kurulum açısından bir sorun teşkil etmeyecektir. Tek fark masaüstü farklı olacaktır.). Nasıl usb boot belleği hazırlayacağınızı bilmiyorsanız daha önce yazmış olduğum şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Linux mint 20 sürümünü indirip boot edilebilir usb belleği hazırladığımıza göre kuruluma geçebiliriz.

Bilgisayarın başlangıcını usb bellek üzerinde başlayacak şekilde ayarlamamız gerekiyor. Bunun için bazı bios sistemlerinde tuş tanımlanmış olur. Bios içine girip açılışı değiştirmeye gerek kalmadan tanımlanan tuşu kullanarak boot menüsü açılabilmektedir. Eğer sizin bilgisayarınızdaki biosta böyle bir özellik varsa bilgisayar açılışında sağ alt ya da sol kısımda “press f11 for boot menu” gibi bir ibare olması gerekir. Orada yazan tuşa basarak boot menüsüne erişip açılış için usb belleği seçebilirsiniz. Eğer böyle bir özellik yoksa ya da ekranda görünmüyorsa bios ekranına gidip boot menüsünden birinci sıraya, bilgisayarınızda bağlı olan usb belleği seçmemiz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kayıt edip bilgisayarı yeniden başlatın. Böylece bilgsayarınız açılırken usb bellek üzerinden açılacak ve usb bellek içinde oluşturmuş olduğumuz linux mint 20 olduğu için direk o çalışmış olacak..

Bilgisayar açıldığında linux ile ilgili menüler bizi karşılayacak. “Start linux mint” seçeneğini üzerinde “enter” tuşu ile giriş yapalım ve sistemin açılmasını bekleyelim.

Bir çok linux dağıtımı gibi linux mint de bir “live” özelliğine sahiptir. Yani bu işletim sistemini kurmadan direk boot edip test edebilir, kullanabilirsiniz. Bu durumda sistem üzerinde yaptığınız değişiklikler kayıt olmaz çünkü işletim sistemi bellek üzerinde çalışmaktadır.

Bilgisayarımız açıldığında linux mint 20 bizi karşılamış olacak. Bu kısımda bilgisayarımıza işletim sistemini kurmadan test edebiliriz. Normal kurulu olan bir işletim sisteminden bir farkı yoktur. Tek fark yaptığınız işlemler kayıt edilmeyecektir. Çünkü bu sistem şuanda bellek üzerinden çalışmaktadır.

Masa üstünde üç bağlantı bizi karşılamış olacak. Windows’u baz alırsak, klasik, bilgisayarım ve belgeler simgeleri. Buradan bilgisayarımızda bulunan harddisk üzerindeki dosyalara erişim sağlayabiliriz. Bunun diğer bir anlamı eğer bilgisayarımızda mevcutta kullandığımız işletim sisteminde bir program olursa ve işletim sistemi açılmazsa, linux live özelliği sayesinde bilgisayarımızdaki dosyalarımıza rahat bir şekilde erişebiliriz demektir.

“İnstall linux mint” simgesine çift tıklayalım ve kuruluma başlayalım.

Linux mint 20 dil seçme ekranı

İlk olarak karşımıza dil seçme ekranı gelecek. Burada istediğiniz dili bulup seçelim ve “continue” butonuna tıklayalım.

Linux mint 20 klavye düzeni ekranı

Sonraki ekranda klavye düzeni seçmemiz isteniyor. Burada da istediğiniz klavye düzenini seçip “devam et” butonuna basalım.

Klavye düzenini seçtikten sonra alt kısımda bulunan boşlukta seçtiğimiz klavye düzenini test edip, doğruluğunu teyit edebiliriz.

Sonraki ekranda bir kablosuz ağa bağlanıp bağlanmamak istediğimizi soruyor. Eğer bir wifi ağınız varsa bağlanmanızı tavsiye ederim, bir sonraki ekranda bu wifi bağlantısı işimize yarayacak.

Linux mint codec indirme ekranı

Sonraki ekranda bilgisayarımızda video ve ses dosyaları için gerekli kodekleri otomatik olarak indirebilmemiz için bize bir seçenek sunuyor. Bir önceki ekranda wifi bağlantısı yaparsanız eğer kurulum sırasında bu kodekleri indirip gerekli işlemleri otomatik olarak gerçekleştiriyor, eğer wifi bağlantınız yoksa problem değil bu seçeneği işaretleyin, ilk internet bağlantısında gerekli kodekleri yinede indirip kurulumu kendisi gerçekleştirecektir.

Linux mint 20 Harddisk işlemleri

Sonraki ekranda linux mint bilgisayarımızda harddisk analizi yapıp kurulu olan işletim sistemleri hakkında bilgi veriyor ve nasıl ilerlememiz gerektiği soruyor. Ben bilgisayarımda iki işletim sistemi kullanıyorum, biri windows diğeri de linux.

İlk seçenekte Linux mint 19 sürümünü silip linux mint 20 kurulumunu gerçekleştirebileceğimizi bildiriyor. İkinci seçenekte diski komple silip sadece linux mint 20 kurulumunu gerçekleştirebileceğimizi bildiriyor. Sonra seçenekte ise diski istediğimiz gibi parçalara bölerek istediğimiz alana kurmamızı sağlayacak seçenekleri bildiriyor.

Ben burada üçüncü seçeneği seçerek hardiski kendim bölümlemek istiyorum.

Sonraki ekranda disk üzerindeki alanları gösteriyor. Burada açık bir şekilde daha önce yüklü olan işletim sisteminin ismi yazıyor. Harddisk üzerinde ne kadar alan kapladığı ve ne kadar boş kısım olduğu yazıyor.

Bu alana tıklayıp, alt kısımda bulunan “-” butonuna basıyoruz ve bu alanı siliyoruz. Sildikten sonra aynı alana tıklayarak bu sefer “+” butonuna basıyoruz ve sistem kurulumu için gerekli ayarlamaları yapacağımız ekrana ulaşıyoruz.

Küçük bir not eklemek istiyorum, ben burada var olan işletim sistemini silip yeni versiyonunu kuruyorum. Eğer bilgisayarınızı yeni aldıysanız ya da sıfır bir harddisk üzerine kurulumu gerçekleştirecekseniz bu sayfada tek bir alan gözükecek. Geri kalan işlemler aynı şekilde olacak. Hiç bir fark yok.

Linux mint 20 bölüm ayarlama ekranı

Sonraki ekranda harddiskte bu işletim sistemi için bölüm oluşturma ekranı geliyor. Bu ekranda oluşturacağımız bölümün ne kadar bir alana sahip olacağını ve bu alanın bir kaç özelliğini tanımladığımız seçenekler karşımıza çıkıyor.

Birincil bölüm nedir ? üzerinde işletim sistemi bulunan bölüme birincil bölüm denir. Disk üzerinde 4 birincil bölüm kurulabilir. Yani bunun anlamı tek bir diskte 4 adet linux tabanlı işletim sistemi kurabiliriz demek oluyor. Biz işletim sistemimizi oluşturacağımız bu alana kurmak istediğimiz için bölüm türünü “birincil” olarak seçiyoruz.

Mantıksal bölüm nedir ? mantıksal bölüm işletim sistemi dışında oluşturulmuş diğer bölümlere verilen isimdir.

Bölüm konumu olarak başlangıcı seçiyoruz. Nasıl kullanılacağı kısmında dosya türü seçmemizi istiyor. Linux üzerinde kullanılan Ext dosya türünün en son versiyonu olan Ext4 versiyonunu seçiyoruz.

Bağlama noktası kısmında “/” sembolünü seçiyoruz. Bu sembol linux üzerinde kök klasörü temsil etmektedir. Bu seçimi yaptıktan sonra “ok” butonuna tıklayalım ve devam edelim.

Bu kısımdan sonra biçimlendirme konusunda bir hata ile karşılaşırsanız, işlem yaptığımız alana sağ tıklayıp değiştire basın ve bu bölümü biçimlendir kısmını işaretleyin. Sonra işleme devam edin.

İşlem bittikten sonra “şimdi yükle” butonuna basalım ve kuruluma başlayalım.

Sonraki ekranda yaptığımız değişiklikleri gösteriyor ve onaylamamızı istiyor. Bu ekranda son kontrolleri yapıp “devam et” butonuna basalım ve devam edelim. Bundan sonra biraz beklememiz gerekiyor. Gerekli dosyaları hardiske kopyalım ve işletim sistemi kurulumunu gerçekleştiriyor.

Sonraki ekranda hangi konumda olduğumuzu soruyor. İşaretleyip devam ediyoruz.

Sonraki ekranda bilgisayarımızda bir kullanıcı oluşturmak için gerekli bilgileri girmemizi istiyor. Bu bilgileri girip devam ediyoruz.

Kurulumu başarıyla tamamladık. İşletim sistemi bilgisayarımıza kuruldu. Gerekli dosyalar harddiskimize aktarıldı. Son olarak bilgisayarımızı yeniden başlatıp kurulmuş olan işletim sistemiyle bilgisayarımızı açabiliriz ya da bilgisayarı yeniden başlatmadan, yine bellek üzerinden kullanmaya devam edebiliriz. Burada bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve Linux mint işletim sisteminin tadını çıkarıyoruz 🙂

Kaynak:

https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/index.html

Bir Cevap Yazın

Social profiles