Hakkımda

Herkese merhaba, ben Kenan. Uzun zamandır blog yazıyorum ve bir hakkımda sayfamın olmadığını fark ettim. Aslında uzun süredir aklımda fakat bir vakit ayırıp kendim hakkında bilgileri derleyerek yazmaya fırsatım olmadı.

İlk bulduğum vakitte bu sayfayı hazırlama başladım. Ben kimim ? neler yapıyorum ? şimdiye kadar neler yaptım ? etraflıca bir yazmak istiyorum. Biraz CV biraz da şimdiye kadar ne yaptım bunları derledim, buyrun yazıya

Eğitim

Temmuz 31, 2014

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ/ADAPAZARI MESLEK YÜKSEKOKULU/İNTERNET VE AĞ
TEKNOLOJİLERİ

Mezun

Temmuz 31, 2014
Eylül 10, 2020

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ/İŞLETME FAKÜLTESİ/İŞLETME

Mezun

Eylül 10, 2020
Eylül 1, 2021

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ/BİLİŞİM YÖNETİM SİSTEMLERİ

Devam Ediyor

Eylül 1, 2021
Ocak 1, 2019

Timeline Heading 1

This is Timeline description, you can change me anytime click here

Ocak 1, 2019
Ocak 1, 2019

Timeline Heading 2

This is Timeline description, you can change me anytime click here

Ocak 1, 2019
Ocak 1, 2019

Timeline Heading 3

This is Timeline description, you can change me anytime click here

Ocak 1, 2019
Ocak 1, 2019

Timeline Heading 4

This is Timeline description, you can change me anytime click here

Ocak 1, 2019
Ocak 1, 2019

Timeline Heading 5

This is Timeline description, you can change me anytime click here

Ocak 1, 2019

Yetenek/Yetkinlikler

DilSeviye
İngilizceOrta Seviye (B1)
Dil

Microsoft ofis programlarıWord, Excell, PowerPoint, Outlook
İşletim sistemleriUnix, Linux, Windows, Mac Os
Veritabanı programlarıMysql, mssql, sqllite
Web araçlarıHTML, CSS, WordPress, Joomla, Content Management Systems (CMS)
Programlama dilleriPython, PHP, Shell
DonanımIT, Mikrotik, Server Setup
Araçlar, teknolojiler

Sosyal Medya İletişim

Tüm profillerimhttps://linktr.ee/Kenanyaman
E postailetisim[at]kenanyaman.com
İletişim

Benim Hikayem

Liseye başlamadan önce bilgisayar üzerine aşırı merakım bulunuyordu. İmkansızlıklardan dolayı bir bilgisayarım olmamıştı. Yine de bilgisayar üzerine kendimi geliştirmek ve yeni çıkan teknolojileri takip etmek için bilgisayar dergileri alıyordum(Pc world, pc magazine, pc net, hardware, chip vb). Bilgisayar dergilerinin yanında ‘Mega DVD’ adı altında 8 gb boyutunda DVD’ler veirliyordu, bunu genelde PC world dergisi yapıyordu, diğer dergilerin yanında verilen DVD/CD içeriklerinin bu kadar dolu olduğunu hatırlamıyorum. Aklımda sadece pc world dergisinin verdiği DVD’ler kalmış. Bu dergileri ve DVD’leri uzun süre sakladım tâki bilgisayar bölümüne başlayıp, kişisel bilgisayarımı alana kadar.

Pc world mega dvd

Kişisel bilgisayarımı aldıktan sonra tüm DVD’lerin içeriklerine baktım, verilen demo ve tam sürüm uygulamaları yükledim ve yıllarca içimde ukte kalan bir çok şeyi gerçeğe dönüştürdüm 🙂 Hala ilk günkü heyecanımı unutamıyorum. Bilgisayar serüvenim bu şekilde başladı diyebilirim.

Bundan sonraki dönemde bilgisayar hocalarımı çok darladım, hergün yeni bir şey öğrenmek için çabaladım. Aklıma gelen bir hikayeyi anlatmak istiyorum. Bir gün bilgisayar bölümündeki bilgisayarın komple elden geçmesi gerekiyordu, kimisi açılmıyor, kimisi açılıyor fakat mavi ekran verip kapanıyor, kimisinde hiç görüntü yok, bunun gibi bir sürü sorun var. Eğer bilgisayar hocam bilgisayarlarda işlem yapmaya başlarsa hemen yanına gidiyordum, sırf yeni bir şeyler öğrenmek için. Gel zaman git zaman bilgisayarlar okulun sahip olduğu malzemeler ile düzeltebilecek düzeyden çıkıp, profesyonel manada işi bilgisayar olan bir esnafı çağırma noktasına geldi. Hocamız böyle bir esnaf abiyi okula çağırdı ve bilgisayarlara baktırmaya başladı. Benimde o gün bilgisayar dersim yok. Fakat ben bu bilgiyi aldım. O gün içinde olan derslerimi bitirdiklten sonra size eşlik etmek istiyorum diye söyledim bilgisayar bölümü hocamıza, o da sağolsun kabul etti. O gün geç bir saate kadar okulda bilgisayarları tamir ettiler. Bende yanlarında durdum, yeri geldi yardım ettim, yeri geldi benim müdahale edebileceğim noktalar oldu ben müdahale ettim, her bilgisayara bakıldığında yeni bir şeyler öğrendim.

Bilişim Teknolojisi Alanı

Bilgisayar bölümünde böyle aktif oldukça bilgisayarla ilgili tüm aktivitelere ben gitmeye başladım. Bu beni daha çok motive ediyordu. Her aktivitede daha çok şey öğreniyor kendimi daha çok geliştiriyordum. Şuraya bulduğum bir kaç resmi ekleyeceğim. Bunlar dışında bir çok aktiviteye katıldım fakat resimleri mevcut değil ne yazık ki. Bulduklarımı ekleyeceğim.

Yine lise yıllarımda bir kaç kez yarışmaya katılma fırsatım oldu. İlk katıldığımda üst sınıfta olan bir abimin yaptığı projeye destek olarak katıldım. Hatırladığım kadarıyla bir okul web sitesi hazırlamıştı ve ona yardımcı olmuştum. Sonrasında birlikte bu web sitesinin sunumunu yapmak için jüri karşısına çıkmıştık. Bu proje kabul edilmemişti.

İkinci yarışma da ise bilgisayar hocamın daha önce yapmış olduğu bir projeyi daha da geliştirirek katılmıştım. Sunumu ve uygulamanın kullanımına dair gerekli tüm açıklamaları jüri karşısında ben gerçekleştirdim. Hatırladığım kadarıyla bu proje de diğer projeler karşısında başarılı olamamıştı.

Biraz fazla rahat görünüyorum ama o anki heyecanımı tarif etmem imkansız 🙂

Diğer yarışma ise, Toyota firmasının liseler arası otomasyon dalında başlatmış olduğu yarışmaydı. Bu yarışmaya hocalarımızın desteği ile elektrik bölümünde okuyan arkadaşım ile katıldık. Katıldığımız proje ile dereceye girdik ve laptop kazandık. Bu projeye katılmamız için bize gösterdikleri destek ve sonsuz güven için tüm hocalarıma tekrar teşekkür ediyorum.

Yaptığımız projeye gelirsek, bilgisayara paralel port yardımıyla bağlnana devre kartıyla elektronik cihazların kontrolünü sağlamıştık. Delphi programlama diliyle, paralel portun belli pinlerine sinyallere gönderek devre kartının belli görevleri yapmasını sağlamıştık.

Hala dün gibi aklımda 🙂

Güzel yıllardı. Lise yıllarımı dolu dolu yaşadığımı düşünüyorum.

Blog yazmaya ve bir şeyler üretmeye lise yıllarımda başlamıştım. Malum öğrencilik yılları para yok, ilk olarak tr.gg ile ücretsiz web sitesi işlerine girişmiştim. Bir şeyler paylaşıyordum resim yüklüyordum, internet üzerinden html kodları bulup siteme ekliyordum. Flash oyun kodları bulup siteye gömüyordum. Bir süre böyle devam ettim sonrasında kendimi biraz daha geliştirerek host ve domain konularını öğrendim. Artık tr.gg ile bir şeyler yapmak heyecan vermemeye başladı. İşin kökenine inerek kendim bir yapı kurmalıydım

Ücretsiz host veren siteler buldum ve ücretsiz bir domain aldım. Domaini hiç unutmuyorum. co.cc 🙂 aldığım ücretsiz host içine bir kaç html sayfa atıp co.cc domaini ile yayına almıştım. Hatta html dosyaları hala bilgisayarımda duruyor. O zamanlar visual basic programlama dilini keşfetmiştim ve internetten bulduğum kaynak kodlarını kullanarak uygulamalar geliştirmeye çalışıyordum. Gözle görülür ve bilgisayar üzerinde işlemler yapan programlar yazmak beni çok motive ediyordu.

İnternet üzerinden bulduğum güzel bir html template’i düzenleyerek kendim için yapmış olduğum ilk web site

Hatta iki cilt olan visual basic net kitabının ilk cildini almıştım. Kendimi bu alanda geliştirip programlar yazmak istiyordum. Sonrasında bir kişi ile büyük ve işe yarar uygulamalar geliştirmenin çok zor olduğunu farkettim. Bu gerçeği öğrendikten sonra yavaş yavaş visual basic dilinden uzaklaştım.

Bu uzaklaşmadan sonra web site yapabileceğim programlama dillerine yönelmeye başladım. Dinamik bir web sitesi yapmak için php ve asp net gibi dilleri öğrenebilirim diye düşündüm ve bir php kitabı aldım, uzun süre bu kitap ile kendimi geliştirmeye çalıştım, php ile yazılmış scriptleri buldum inceledim araştırdım, yeri geldi kendim bir şeyler yazmaya çalıştım. Bu dönemde wordpress ile tanışmıştım. Php ile yazılmış bir içerik yönetim sistemi.

WordPress ile tanıştıktan sonra bir host kiralayıp kendi alan adımı aldım ve wordpress kurarak içerik oluşturmaya başladım. Bu sırada liseyi bitirmiştim ve bir işe girip çalışmaya basşladım. Gelir oluşturmaya başladığım için host ve domain almak artık daha kolaydı ve içerik üretmeye başladım. Hatırladığım kadarıyla yazılım üzerine değil daha çok donanım üzerine içerikler paylaşıyordum. Çünkü lise bittikten sonra bir bilgisayar dükkanına girip çalışmaya başladım ve ağırlıklı olarak bilgisayar tamiri ve teknik servis konularıunda tecrübe edinmeye başlamıştım.Lise bittikten sonra yaklaşık 5 yıl burada çalışıp kendimi geliştirdim. Bu sırada ilk üniversiteye başladım ve burada çalıştığım süre zarfında da üniversiteyi bittirdim. İlk diplomamı almıştım.

İlk blog siteme geri dönecek olursak, okul ve iş araya girdiği için çok fazla ilgilenemedim. Host ve domain adresinin süresi bitti ve kapandı. Aradan biraz daha zaman geçtikten sonra tekrar blog sitesi açıp içerik paylaşmak istedim fakat alan adımın başkası tarafından alındığını gördüm. Bekledim ve alan adını tekrar geriye aldım. Tekrar wordpress kullanarak blog yazma serüvenim başladı. Bunların arasında bir forum sitesi kurma deneyimim de oldu, bir süre bu forum sitesini desteklemeye devam ettim, yeterli desteği alamayınca bu forum sitesini kapatmak zoruında kladım.

Tekrar blog yazmaya başladıktan sonra bir süre içerik oluşturmaya devam ettim. Sonrasında iş değiştirdim ve ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesine başladım. Tekrar bloğuma ara vermek zorunda kaldım, bir süre devam içerik üretmeye devam edemedim. Bu süre zarfında alan adım ve hostumun süresi bittiği için yine boşa düştü, sonrasında tekrar geriye almadım.

Sonrasında ilk üniversitemde öğrendiğim bilgileri pratiğe dökmek için kablosuz haberleşme ile interent aktarımı yapan bir firmada tekniker olarak çalışmaya başladım.

Yaz aylarında güneşten korunmak için mecbur gözlük kullanıyordum 🙂

Üniversitede öğrendiğim teorik bilgileri burada pratiğe dökerek, kablosuz haberleşme alanında kendimi geliştirdim. Burada yaptığım işi biraz açmak gerekirse, mikrotik cihazlarını kullanarak uçtan uca kablosuz internet aktarımı yapıyordum. Yeri geliyordu çatıda bilgisayar ile kurulum yapıyordum yeri geliyordu evde. Güzel günlerde, bir çok insanla tanıştım, güzel anılar biriktirdim. Yazılım üzerine iş yapan kişilerle tanıştım, yeri geldi bu kişilerden yazılım konusunda destek aldım. İlerleyen kısımlarda yazılım konusuna tekrar döneceğim.

Ben bu firmada çalışırken bir yandan da Anadolu Üniversitesinde okuluma devam ediyordum. Sonrasında tekrar blog açma fikri geldi aklıma. Alan adını kontrol ettiğimde boş olduğunu gördüm ve hemen aldım. Alan adını aldıktan sonra hemen blog yazmaya başlayamadım. Başlayamadım diyorum çünkü bir yandan iş bir yandan okul blog yazmak için zaman ayıramıyordum. WordPress kurulumunu yaptıktan sonra test amaçlı bir blog yazısı ekledim. Bu yazıyı ekledikten hemen hemen bir sene sonra blog yazmaya başladım.

Site temasını test etmek için yayınlamış olduğum ilk yazının tarihi

Artık derslerim azalmaya başlamıştı ve çalıştığım firmada iş yüküm bir nebze hafiflemişti. Bunu fırsat bilerek blog yazmaya başladım.

Bu aradan geçen bir sene içinde ben tekrar programlamaya başlayarak bir şeyler yazmak istiyordum. Yine web sitesi kodlamak istedim, bunu için php ya da asp net gibi bilindik programlama dilleri yerine daha farklı daha yeni bir şeyler arıyordum. Django ile karşılaştım. Aslında Django bir dil değil bir Framework’tü. Python’ın web site yapabilmesine olanak tanıyan bir framework. Tabi ki bu Framework’ü yazabilmek ve kullanabilmek için yazıldığı dil olan Python’u bilmek gerekiyordu, böylece Python programlama dilini öğrenmeye başladım. Bu programlama dilini öğrenmeye başladıktan sonra yapılabileceklerin bir sınırı olmadığını gördüm. Evet herşeyin bir sınırı ve bu programlama dilininde kullanıldığı alanlar belli. Demek istediğim şey tam olarak şu; bu programlama dilini kullanarak mobil uygulama geliştirebilir(kivy), web sitesi yapabilir(django), makine öğrenimi ile yapay zekalar geliştirilebilir ve daha bir çok şey.

İlk blog yazımın tarihi

Tekrar blog yazmaya başlama arzumdan sonra ilk blog yaızmda bu konu üzerine oldu. Python nedir ? nasıl kurulur ? yazdığım bu ilk yazıdan sonra bulduğum her fırsatta öğrendiklerimi ve tecrübelerimi paylaşmaya başladım. Bir süre sonra ingilizcemin yeterli olmadığını fark ettim. Karşılaştığım her sorunda çözüm yolu ingilizceydi ve kendimi geliştirmeye başlkadıkça yazılım konusunda türkçe kaynakların yetersizliğini fark ettim. Bundan sonraki kısımda ingilizcemi geliştirmeye de başladım. (İngilizcemi geliştirmek için paylaştığım yazılara şuradan ulabilirsiniz.)

Gel zaman git zaman 2020 yılında vatani görevimi gerçekleştirmeye gitmede bir kaç ay önce edindiğim bu bilgileri derlemeye karar verdim. Yukarda da yazdığım gibi Django ile web sitesi yapmayı öğrenmek için başladığım Python öğrenme serüvenine, Django üzerinde öğrendiklerimi derleyerek bir e kitap haline getirdim. Bununla ilgili daha detaylı bilgiyi, ilgili yazıma giderek bulabilirsiniz. Django 3.0 ile blog geliştirme

Eylül 2020 yılında vatani görevimi tamamlayıp evime döndüm. Döndükten sonra yaptığım ilk iş bilgisayarıma format atarak herşeye sıfırdan başlamak oldu. Askerde kaldığım süre zarfında bir çok bilgiyi unuttuğumu fark ettim. Programlama dilleri iletişim kurmak için kullandığımız diller gibi sürekli olarak kullanmadığımızda bir süre sonra unutulmaya mahkum oluyor ne yazık ki.

Herşeye sıfırdan başladıktan sonra Python programlama bilgimi daha da geliştirmek adına bu alana daha fazla yöneldim. İnternetten kurs satın alıp bunu bitirdim, bunu dışında youtube üzerinden sayısız video izleyerek programlama bilgimin daha da iyi olmasını sağladım. Bunları yaparken bir yandan bloğumda içerik üretmeye devam ediyordum. Bir süre sonra gizlilik konusundaki takıntımı yazıya dökmeye karar verdim. VPN üzerine bir e kitap yazdım. Şu anda bu e kitabın türkçe versiyonu google play’de, ingilizce versiyonu da amazon kindle üzerinde satışta.

VPN ile ilgili yazdığım e kitap ile ilgili daha fazla bilgiyi, ilgili blog yazımdan okuyarak öğrenebilirsiniz. İnternette kişisel güvenlik

Askerden sonra sivil hayata alışmaya başladım ve bir süre sonra bir iş bulup para kazanmama gerekiyordu. Liseden sonra çalıştığım bilgisayar firmasında tekrar işe başladım ve burada bir kaç ay çalıştım. Bu çalışma süresi boyunca internet üzerinden programlama bilgimi kullanarak Freelancer işler almaya başladım. İlk denediğim yer upwork web sitesi oldu. Burada biraz zaman geçirdikten sonra istediğim potansiyele ulaşamadım. Sonrasında fiverr web sitesine geçtim. Burada profil açtıktan sonra aradan biraz zaman geçti ve ilk işlerimi yapmaya başladım. Aldığım her işin hakkını vererek müşterileri memnun etmeye çalışıyordum. Her işten sonra çok güzel geri dönüşler almaya başladım. Burada Freelancer olarak iş yapmaya devam ediyorum.

Fiverr ve upwork linklerini bırakıyorum, müşterilerin yaptığı yorumları görebilirsiniz.

Fiverr link

upwork link

Bu işlerin yanı sıra Toyota fabrikasına üretim elemanı olarak iş başvurusunda bulundum. Bir süre sonra beni çağırdılar ve mülakat sürecinden sonra işe başladım. Şuanda aktif olarak burada çalışıyorum.

Lise yıllarımdan bugüne yaptıklarımı yazmaya çalıştım yazmadığım bir çok detay daha var aslında.

Bundan sonraki süreçte hayatımdaki değişiklikleri burada yazmaya devam edeceğim. Buraya kadar kıymetli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Şuraya biraz resim bırakıyorum isterseniz bunlara da bakablilrisniz.

Social profiles