Merhabalar, bugün ki konumuz, elimizde bulunan .iso dosyasının USB(universel serial bus) ile bilgisayara boot edilebilir hale getireceğiz.

Gerekli Malzemeler:

  • Bir adet dumanı üzerinde .iso dosyası (windows, linux vs)
  • .iso dosyasının belleğe boot etmek için rufus programı
  • Biraz ingilizce ve biraz da BİOS bilgisi

Rufus programını verdiğim link üzerinden indiriyoruz. 

  1. Bir ile işaretlediğim kısımda bilgisayarınıza bağlı USB belleğinizi görmelisiniz. Göremiyorsanız eğer bağlantıları kontrol edin, farklı bir USB porta bağlayın. Eğer bilgisayarınızda birden fazla USB bellek bağlı ise, hangisine .iso dosyasını boot edeceğinize dikkat edin. Farkında olmadan farklı bir bellek seçerseniz eğer verileriniz silinir!
  2.  İki ile işaretlediğim kısımdan .iso dosyasını seçiyoruz, boot edilebilir her .iso dosyasını kullanabilirsiniz.

Bu iki ayarı yaptıktan sonra ekstra bir değişikliğe gerek yok. Son olarak üç ile işaretlediğim kısımdan “Başlat” diyerek .iso dosyasını USB belleğinze boot edebilirsiniz.

Herhangi bir yanlışlık ya da sorun çıkmadıysa, USB belliğimiz format için hazırdır. Şimdi sıra bilgisayarda yapılacak düzenlemeye geldi

Bilgisayarınız açılırken bios üzerinden önceliği hangi donanıma verdiyseniz(bu genelde harddisk olur), onu okuyarak başlar. Eğer bir sorun yoksa sisteminiz açılır. Bios kısmından bilgisayarın açılışını USB olarak değişitirip, sistemin öncelikle bunu okumasını sağlayacağız. Böylelikle, bilgisayar açılırken bağlı olan USB bellekleri tek tek kontrol edecek ve bizim boot ettiğimiz belleğe sıra geldiğinde, onu başlatacak. 

Her bilgisayarın bios giriş tuşu farklıdır. İnternet üzerinden biraz araştırma yaparak bunu çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Bu konuda en iyi dostunuz Google 🙂 . Bazı bilgisayarda bios’a girmeden direk boot menüsü için tuş bulunur. Bu şekilde giriş yaparsanız eğer daha zahmetsiz olur. 

Bu tuşun olmadığını varsayarak anlatıyorum. Bios’a giriş yaptınız. 

Apti bios ekranı

Şunun gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Burada menüden boot ekranını bulup açlışı USB seçin. Seçenekler arasında gezinmek için f5/f6 tuşlarını kullabilirsiniz. Alt kısımda da bununla ilgili bilgiler yer alıyor. Bilmediğiniz ayarları kesinlikle değiştirmeyin sisteminize zarar verebilirsiniz.

Açılışı USB yaptıktan sonra ayarları kaydedip( f9 ) çıkıyoruz. Bilgisayar yeniden başlarken USB bellek üzerinden boot ettiğimiz işletim sistemi başlayacak. Gerisi sizin .iso dosyasını ne amaçla boot edip nasıl kullanacağınıza bağlı. İyi çalışmalar… 🙂

2 thoughts on “USB bellek Boot hazırlama

Bir Cevap Yazın

Social profiles