RJ45 (Registered Jack) Uluslararası standartlara göre üretilmiş(yani dünyanın nersinde olursanız olun bu konnektör her yerde aynı) bir bağlantı konnektörüdür.

Rj45 konnektör

Üzerinde 8 adet metal pin bulunur. Ethernet kablosu olarak adlandırılan (cat5 ya da cat6) kabloların uç kısmına çakılarak kullanılır. Çakılarak diyorum çünkü bu iş için özel olarak kullanılan makaslar mevcuttur. Bu makaslar sayesinde rj45 konnektörün ucunda ki metal pinleri ethernet kablosunun içindeki tellere denk gelecek şekilde yerleştirip çakılır. Birazdan daha detaylı anlatacağım 🙂

Piyasada değişik marka ve kalitede bir çok farklı rj45 konnektör bulunuyor. Bu konnektörlerin hepsi CAT5 ve CAT6 dediğimiz kablolar için standart olarak üretilir.

Rj45 konnektörleri kabloya çakılırken belli bir standart kullanılır. Yani öyle renkleri rastgele dizip çakamazsınız. Bu iş için iki standart kullanılır. T-568A ve T-568B.

Ülkemizde T-568B standardı genel olarak kullanılır. Sıralaması şu şekilde:

 1. Turuncu beyaz
 2. Turuncu
 3. Yeşil beyaz
 4. Mavi
 5. Mavi beyaz
 6. Yeşil
 7. Kahverengi beyaz
 8. Kahverengi

T-568A sıralaması da şu şekilde:

 1. Yeşil beyaz
 2. Yeşil
 3. Turuncu beyaz
 4. Mavi
 5. Mavi beyaz
 6. Turuncu
 7. Kahverengi beyaz
 8. Kahverengi

Ülkemizde genelde T-568B standardı kullanıldığı için diğer standardı öğrenip uygulamanıza gerek yok. Ama yine de nasıl olduğunu bilin 🙂

Rj45 Uç Nasıl Çakılır ?

Öncelikle sırasıyla kabloları dikkatli bir şekilde kullanacağımız standarda göre diziyoruz. Ardından Rj45 konnektörünün tırnak kısmı aşağıya gelecek şekilde tutup ethernet kablosunu rj45 konnektörün içerisine doğru itiyoruz.

Ethernet kablosundaki her telin, rj45 konnektöründe bir pine denk gelecek şekilde olmasına dikkat edin.

DİKKAT! DİKKAT!

Her bir tel yerlerine oturduktan sonra, rj45 konnektörün pinlerinin kablolara temas edip etmediğini kontrol ediyoruz. Eğer her şey yerli yerinde ve doğruysa, rj45 konnektör pensesinin rj45 yuvasına konnektörü koyup sıkıştırıyoruz. Bu işlemi yaparken ethernet kablosunu bir yandan itiklemeye devam edin, kablolar tam olarak yerine otursun.

Sıkıştırma işlemi bittikten sonra rj45 ucumuz hazır 🙂 hayırlı olsun.

One thought on “Rj45 uç nedir, nasıl çakılır ?

Bir Cevap Yazın

Social profiles