Dünyanın başına gelmeyen olayın kalmadığı 2020 yılının son ayındayız. Hastalıklar, doğal afetler, ölümler, patlamalar, çatlamalar envai çeşit sıkıntıyla yüzleştik, umarım 2021 yılı daha hurulu ve mutlu geçer tüm dünya ve bizim için.

2020 yılının son ayına girdiğimiz şu günlerde uzun süredir aklımda olan bir eylemi gerçekleştirdim ve pasaport aldım. Pasaport alırken yapılacak işlemleri ve pasaport hakkında bir kaç konuyu açıklamak istiyorum. Haydi başlayalım.

Pasaport nedir ?

Pasaport, bulunduğunuz ülke dışına çıkmak istediğinizde yetkili kurumca tarafından verilen, verildiği kişi hakkındaki tüm bilgilerin yer aldığı bir defterdir. Defter diyorum çünkü içerisinde boş sayfalar bulunuyor ve bu sayfalar gideceğiniz ülke tarafından dolduruluyor. Siz yurtdışına bir ülkeye gitmek istediğinizde pasaportunuz olmadan ülke dışına çıkamaz ve başka bir ülkeye giriş yapamazsınız.

Pasaport türleri nelerdir ?

Veriliş amacına göre farklı pasaport türleri bulunmaktadır. Her pasaportun amacı sadece verildiğini sebeple kullanılabilir.

Diplomatik pasaport(siyah pasaport)

Siyah pasaport

Diplomatilk pasaportlar, kamu kuruluşlarında yüksek mevkilerde görev yapan kişilere, görev amacıyla yurtdışına çıkacakları zaman, görev süresi boyunca geçerli olacak şekilde verilen bir pasaporttur. 28 sayfadan oluşur ve kapak rengi siyahtır.


Hususi pasaport(yeşil pasaport)

Yeşil pasaport

Kamur kuruluşlarında kadro derecesi 1, 2, ya da 3 olan devlet memurlarına ve eski bürokratlara verilir. Bu pasaport 30 sayfadan oluşur ve kapak rengi yeşildir.

Diplomatik pasaportun aksine bir tık, alt kamu görevlerinde memur olarak çalışan kişilere veriliyor. Burada önemli olan husus, bu pasaportu almak isteyen kişilerin kadro derecesidir. Bu kadro derecesine göre emekli olmuş kişiler de, emeklilik döneminde bu pasaportu alma hakkına sahipler.


Hizmet pasaportu(Gri pasaport)

Gri pasaport

Kanunen diplomatik ya da hususi pasaport verilemeyen kişilere, kamu kuruluşları tarafından yurtdışında bir hizmet için gönderilmelerinde verilen pasaport türüdür. 30 sayfadan oluşur, kapak rengi gridir.

Örneğin bir belediyede ya da farklı bir devlet kurumunda çalışan bir kişi, normal şartlarda sadece bordo pasaport alabilecekken, görev için yurtdışına gönderileceği için bu pasaport, görev süresi boyunca kullanması için hazırlanır.


Umumi pasaport(bordo pasapot)

Bordo pasaport

Geldik son ve bu yazının konusu olan pasaport türüne. Umumi pasaport diğer bir isimle bordo pasaport, yukarıda yazdığım pasaport türlerinden herhangi birine başvuru yapacak özellikleri karşılamayan vatandaşların alacabileceği bir pasaport türüdür. Bu pasaport 38 sayfadan oluşur ve kapak rengi bordodur. Eskiden bu pasaportun kapak rengi lacivertti.


Nasıl umumi(bordo) pasaport alınır ?

Umumi pasaport alabilmek için öncelikle bir takım hazırlıklar yapılması gerekiyor.

Öncelikle ne kadar süre ile pasapost almak istiyorsanız onu belirlemelisiniz. Pasaportun süresine göre ödenmesi gereken harç bedeli değişkenlik gösteriyor. Bu yaznın yazdıldığı 05.12.2020 tarihi itibari ile güncel harç defter bedelleri şu şekilde:

SüreHarç DefterToplam
6 Ay208,30 TL160,00 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160,00 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160,00 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160,00 TL865,90 TL
3+ Yıl994,80 TL160,00 TL1154,80 TL
2020 pasaport ödenmesi gerekn ücretler

En az altı ay, en fazla on yıl olmak koşuluyla pasaport başvurusu yapabiliyorsunuz. Tabloda göründüğü gibi üç yıl ve üstüne harç bedelinde bir değişkenlik olmuyor.

Ben on yıllık kullanım için başvuru yaptım. Ona göre sizde kendiniz için yapmak istediğiniz başvuru ücretini hazırlayın ve yapılması gerekenleri yapın.

Başvuru adımları

  • Bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine giderek almak istediğiniz süre zarfındaki pasapost harç bedeli ve defter bedeli ücretini ödeyin, aldığınız makbuzu saklayın.
  • Bulunduğunuz il ya da ilçedeki nüfus müdürlüklerinden pasapost işlemi için randevu oluşturun. Bunu e devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • Randevu tarihinden önce pasaport sahibinin biometrik fotoğrafa ihtiyacı olacak. Biometrik fotoğrafı, fotoğrafçılara giderek kısa bir sürede çektirilip temin edebilirsiniz.
  • Fotoğraf çektirdikten sonra radevu tarihinde nüfus müdürlüğüne gidip girişte tekrar sıra almanız gerekiyor.
  • Sıra size geldiğinde daha önce parmak izi vermediyseniz parmak iziniz alır ve gerekli işlemleri kabin memuru halleder. Biometrik fotoğraf bu kısımda gerekli oluyor. Ödemiş olduğunuz harç ve defter bedeli sistem üzerinden otomatik olarak alınıyor fakat eğer sistem buna erişemezse, vergi dairesinden aldığımız makbuzu burada kullanacaksınız. Gerekirse memur sizden bunu isteyecek.
  • Gerekli işlemleri hallettikten sonra pasaportumuzun gelmesini bekliyoruz. Yoğunluk durumuna göre bir gün sonra pasaportunuz elinize ulaşmış oluyor.

Pasaport Ptt ile gönderiliyor. Tanımlamış olduğunuz telefona sms ile bilgilendirme yapılıyor zaten.

Pasaportunuz geldikten sonra istediğiniz bir ülkeye gerekli vize işlemlerini hallettikten sonra gidebilirsiniz 🙂 Kalın sağlıcakla

Bir Cevap Yazın

Social profiles