Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın güncellediği kişisel veri ilkesiyle ülkemizde büyük ses getird. Bununla birlikte telefonumuzda ya da bilgisayarımızda kullandığımız uygulamaların ne tür verileri sakladığını ve bu verileri ne amaçla kullandığını bilmek kişisel olarak güvenliğimizi artırmak için araştırmamız gereken konular arasına girdi.

İnternet üzerinde yaptığımız her türlü araştırma ve web site ziyareti kayıt altına alınıyor bu bir gerçek. Sosyal medya siteleri kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu her hizmeti bir şekilde kazanca dönüştürmek zorunda, aksi takdirde instagram, facebook ya da diğer sosyal medya platformlarını kullanabilmek için belli bir miktar ücret ödememiz gerekirdi.

Sosyal medya platformları nasıl gelir elde ediyor ?

Konuyu daha iyi anlamak için biraz daha geniş bir çerçeveden bakmak gerekiyor.

Sosyal medya platformları biz kullanıcıların davranışlarını analiz ederek bizi tanır ve bizim için bir profil oluşturur ( bizim oluşturduğumuz profili kast etmiyorum). Oluşturdukları bu profiller ile kullanıcı odaklı reklam gösterimi yaparlar. Gösterdikleri bu raklamlar sayesinde gelir elde ederler.

Bilgilerimizi nasıl topluyorlar ?

Sosyal medya platformları kullanıcı odaklı reklamlar gösterebilmek için bizim uygulama üzerinde ki davranışlarımızı toplayarak bir profil oluşturur. Oluşturduğu bu profilin doğru ve kararlı olması için tüm yaptığımız aktiviteler kayıt altına alınır. Nedir bu aktiviteler ? Uygulama üzerinde geçirdiğimiz zaman, hangi kullanıcıyla ne zaman konuştuğumuz, ne sıklıkla konuştuğumuz, uygulamayı ne zaman açıp ne zaman kapattığımız, telefonumuzun konum özelliğini kullnarak nerede ne zaman bulunduğumuz gibi bir çok veriyi toplayıp bu verilere dayanarak bir kullanıcı profili oluştururlar. Bu verileri topladıklarını nasıl biliyoruz, uygulamayı kullanırken bizden istedikleri izinler sayesinden. Bunun yanı sıra bu tür sosyal medya platformlarının kullanıcı gizlilik ilkesi adlı web sayalarında hangi veriyi neden topladıkları yazıyor. İsterseniz watsapp için olan kullanıcı gizililiği sayfasına bir bakalım:

https://www.whatsapp.com/legal/terms-of-service-eea?eea=1

Uygulama üzerinden ne tür bilgileri ne amaçla aldıklarını yazmışlar. Bunun gibi diğer kullandığınız uygulamalarında gizlilik sayfalarını kontrol ederek ne tür bilgileri topladıklarını okuyabilirsiniz.

Kişisel bilgilerin güvenliği

Kişisel bilgilerimin bu tür uygulamalar tarafından toplanmasını istemiyorsan ne yapabilirim ? Eğer uygulmayı kullanıyorsanız yapabilecek bir şey yok ne yazık ki. Uygulamayı kullanmak için kişisel bilgilerinizi vermek zorundasınız.

Watsapp üzerinden devam edersek eğer, geçen günlerde yaptıklarını bir değişikliğin kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı kişisel bilgilerin kullanımı ilkesini bir kaç ay daha ötelediler. Fakat eninde sonunda bu durum kabul edilecek. Her kullanıcıya gelen bu gizlilik ilkesinin kabul edilmemesi durumda uygulama çalışmayacak.

Alınabilecek önlemler

Önlem olarak uygulamayı kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun dışında web sitelerinin ve internet servis sağlayıcılarının da bizi takip ederek log tuttuklarını biliyoruz. Bunu önlemek için de kişisel vpn hizmeti alabilir ya da kendiniz kişisel vpn sunucusu kurarak bu tür izlemelerden kendinizi koruyabilirsiniz.

Kişisel vpn kurulumuyla ilgili bir e kitap yayınladım. Sizde kendinizi internet üzerinde kısıtlamalardan ve izlemelerden uzak tutmak istiyorsanız kişisel vpn sunucu kurarak internet üzerinden kişisel güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

e kitabı incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://play.google.com/store/books/details/Kenan_YAMAN_Ki%C5%9Fisel_VPN_Kurulumu?id=rp4REAAAQBAJ&hl=tr&gl=US

Bir Cevap Yazın

Social profiles