Sosyal medya kimileri için çok iyi kimileri için çok kötü bir yer. Eğer bir instagram hesabına sahipseniz ve artık kullanmak istemiyorsanız, hesabınızı dondurabilirsiniz. Bende artık kullanmak istemeyenlerdenim. Bu yüzden kendi hesabım üzerinden bunu nasıl yapacağımızı anlatacağım. Hadi başlayalım.

Öncelikle bu işlemi yapabilmemiz için, web tarayıcıdan giriş yapmalıyız. Mobil uygulama üzerinden bu işlem yapılamamaktadır.

Giriş yaptıktan sonra profilimize gidiyoruz. Sağ tarafta bulunan küçük profil resmine tıklıyoruz.

instagram profile gitmek için tıklayın.
instagram profile gitmek için tıklayın.

Açılan profil sayfasında, üst kısımda bulunan profili düzenle butonuna basıyoruz.

İnstagram profil düzenleme ekran
İnstagram profil düzenleme ekran

Profilimiz ile ilgili bilgilerin olduğu bir sayfa ekrana gelecek. Bu sayfanın en alt kısmında “Hesabımı geçici olarak kapat” şeklinde bir yazı göreceğiz. Buna tıklayalım.

İnstagram hesabı geçici olarak kapat linki
İnstagram hesabı geçici olarak kapat linki

Bu yazıya tıkladıktan sonra, bundan sonraki süreçle ilgili bilgilerin olduğu bir ekran ile karşılaşıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra hesabın gizli olacağını ve bu işlemi sadece haftada bir kez yapabileceğimizi söylüyor. Yani, hesabımızı dondurup tekrar açtıktan sonra bir hafta içinde bir daha dondurma işlemi yapamayacağımızı peşin peşin söylüyor 🙂

Hesabı kapatma nedeni olarak bir seçenek seçmemizi istiyor, bu seçeneği seçtikten sonra alt tarafta hesabımızın şifresini girmemizi bekliyor. Şifreyi girdikten sonra “Hesabı geçici olarak kapat” butonuna basıyoruz.

İnstagram hesap kapatma ekranı
İnstagram hesap kapatma ekranı

Bu butona bastıktan sonra, hesabımızı dondurup dondurmak istemediğimize emin olup olmadığımızı soran bir pencere açılacak. Hesabımızı dondurtmamak için elinden geleni yapıyor yani.

Hesabı geçici olarak kapatma, onay butonu
Hesabı geçici olarak kapatma, onay butonu

Sonra işlem olarak “evet” butonuna tıkladığımızda, hesabımız dondurulmuş olacaktır. Eğer bir daha instagrama giriş yapmazsak hesabımız gizli bir şekilde kalacaktır. Yani kimse bizim hesabımıza ulaşamayacaktır.

Hesabı komple silmek yerine neden dondurma işlemini tercih ettik ? çünkü instagram ile giriş yaptığımız önemli servisler olabilir. Bu yüzden instagram hesabımızı bunun için tekrar kullanmamız gerekebilir. Eğer tekrar kullanmamız gerekirse, giriş yaparak hesabı tekrar aktifleştirebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Social profiles