Bugün ki yazımda, gün içinde sıklıkla kullandığımız fakat arkaplanına pek dikkat etmediğimiz web site isteklerine bakacağız. Bilgisayar başına geçtiğimizde gerek iş için olsun gerekse bir araştırma için olsun bir çok web sitesini ziyaret ediyoruz, bu ziyaretlerimiz sırasında site ile iletişim kurmamız gereken durumlarda meydana geliyor. Peki bu iletişimin nasıl olduğunu hiç merak ettiniz mi ? Gelin birlikte bakalım.


Http nedir ?

Öncelikle http kavramına bir bakalım. Hyper Text Transfer Protocol’ün kısaltması olan HTTP ilk olarak 1991 yılında v0.9 sürümüyle yayınlandı. 2018 yılına geldiğimizde v3.0 ile gelişimine devam etmektedir.

YılHTTP versiyonu
19910.9
19961.0
19971.1
20152.0
20183.0
HTTP versiyon tablosu

İstemci ve sunucu arasında iste-yanıt protokolü olarak çalışır. Yani siz bir siteye istekte bulunduğunuzda(istemci) yaptığınız isteğe karşılık gelen veriyi size yanıt olarak sunucu tarafından aktarır. Sunucu ve istemci arasında köprü vazifesi görür.

Günümüzde Https olarak daha güvenli hali sıklıkla kullanılmaktadır. Bunu e ticaret sitelerinde ya da online ödeme yapılmasına imkan veren web sitelerinde bolca görmekteyiz.

Sonunda bulunan s harfi ingilizce güvenlik kelimesi olan securty den gelmektedir. Burada bilgiler aktarılırken şifrelenerek işlem yapılır.

Http Metodları neledir ?

Http’nin sunucu ve istemci arasında bir köprü vazifesi gördüğünden bahsetmiştim, İstekleri karşılarken kullanılan bir kaç adet metod bulunmakta bunlara yakından bakalım.

Get metodu nedir ?

Get metodu ile sunucudan bilgi talebinde bulunuruz. En sık kullanılan HTTP metodlarından biridir, hızlıdır fakat güvenli değildir. Get metodu ile bir istekte bulunduğumuzda bu isteği tarayıcı üzerinde açık bir şekilde görüntüleyebiliriz, bu durum büyük güvenlik sorunlarına yol açmaktadır.

http:kenanyaman.com/test/demo_form.php?name1=value1&name2=value2

Sitemizde iki alan olduğunu ve bu alanlardan veri aldığımızı varsayarsak, kullandığımız tarayıcının adres satırında bu şekilde bir görüntü ile karşılaşmış oluruz.

Bunun yerine daha güvenli bir yol olan Post metodunu kullanırsak gönderdiğimiz veriler adres satırında görüntülenmez ve daha sağlıklı bir iletişim kurmuş oluruz.

Post metodu nedir ?

Get ve Post metodları en sık kullanılan iki Http metodudur. Get motodunda bilgiler açık bir şekilde iletildiği için kullanıcı işlemleri ya da gizli olması gereken işlemlerde Post metodu kullanılır.

Post metodunu kullandığımızda yaptığımız istekler tarayıcı üzerinden gizli bir şekilde gönderilir.

POST /test/demo_form.php HTTP/1.1
Host: kenanyaman.com
name1=value1&name2=value2

Post metoduyla gönderilmek istenen bilgileri mesaj gövdesinde yer alır bu şekilde url adresi üzerinde bir bilgi görüntülenmez. Bir sitede form doldurduktan sonra bir önceki sayfaya gitmek istediğinizde bir uyarı ile karşılaşırız bunun sebebi Post metodu ile giden bilgileri tekrar tekrar sunucuya yüklemek istenmemesinden kaynaklanmaktadır.

Put metodu nedir ?

İstek yapılan sunucu üzerinde veri gönderimi sağlamak için kullanılır. Bu açıdan get ve post ile benzerliği bulunur. Post ile arasındaki fark, Put metodunu kullanarak istek yaptığımızda sürekli aynı sonucu döndürmüş oluruz. Post kullandığımızda belli bir işlemi sürekli tekrarlamış oluruz. Örnek vermek gerekirse, bir form alanına sürekli post ile bir veri girişi sağlayabiliriz, her istek yaptığımızda aynı verileri tekrar tekrar göndermiş oluruz. Put metodunda değişen bir durum olmayacaktır.

Head metodu nedir ?

Get metodu ile aynıdır, sadece istek içerisinde yanıt gövdesi yoktur. İstekte bulunduğumuz sunucu üzerinde içeriğinden çok başlığını tale ediyorsak kullanılan bir metoddur.

Delete metodu nedir ?

Bu metod ile sunucu üzerinde bir veriyi silebilirsiniz. Bu metod ile yaptığınız bir istekte, tanımlanmış olan veri id değerini gönderip, o id değerine karşlık gelen veriyi sunucu üzerinden silebilirsiniz.

Sık kullanılan HTTP metodlarını gördük, bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Kaynaklar:

Bir Cevap Yazın

Social profiles