Host nedir ? nasıl hosting hizmeti alınır ? yeni başlayanlar için tüm bilgiler

Bir önceki şu yazımda; sanal ortamda bulunan her bir öğenin, gerçek hatta bir karşılığı olduğunu söylemiştim. Alan adı konusu için bu betimleme ile anlatmaya çalışmıştım. Şimdi yine benzer bir konuyu bu betimleme ile anlatmaya çalışacağım. Bakalım nedir hosting denilen meret. Haydi başlayalım.

Domain yani alan adı ile birlikte, olmazsa olmaz bir diğer kavram hosting yani web dosyalarının barındırıldığı yerdir.

Bu iki kavram neden bu kadar önemli ve ayrılmaz bir ikilidir? çünkü bir web sitesi oluşturma istediğiniz öncelikle bir isme ihtiyaç duyarsınız. Buna alan adı diğer bir deyişle domain denmektedir. Bununla ilgili yazıma şuradan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz bir alan adını aldıktan sonra bu alan adı üzerinden bir site yayınlayabilmek için, web sitenizin dosyalarını barındıracak, 7/24 açık olan, dünyanını her yerinden erişilebilir, interneti bağlantısı hızlı olan bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.Host nedir ?

Gerçek hayattan bir örnekle açıklayalım. Bir yerde yaşamak ve barınmak için bir ev inşa etmeniz gerekir. Bu evi inşa edebilmek için öncelikle bir arsa almalısınız, bu arsayı aldıktan sonra bir ev inşasına başlayabilirsiniz. İnternet ortamında da bir site sahibi olmak için öncelikle 7/24 çalışan, yüksek hızlı bir internet alt yapısına sahip olan, bu iş için özel olarak yazılmış programları bünyesinde barındıran bir bilgisayara sahip olmanız gerekir. Bu bilgisayar sizin internet üzerindeki arsanız olacak. Bu bilgisayarı kiraladıktan sonra içerisine yayınlamak istediğiniz her şeyi gönderebilirsiniz.

Host nedir ?
Host nedir ?

İşte bu gönderdiğiniz tüm içerikleri içerisinde barındıran, 7/24 çalışabilen bilgisayarlara host bilgisayarı denmektedir. Bu işi yapan firmalar aracılığıyla bir bilgisayar üzerinden belli bir alanı kiralarsınız ve bu kiraladığınız alan sizin istediğiniz her türlü içeriği barındırmak için sürekli çalışır bir vaziyette beklemektedir.

Bu bilgileri öğrendikten sonra aklınıza şöyle bir şey gelebilir, evimde kullandığım bilgisayarı web sitemi yayınlamak için bir host bilgisayarına çeviremez miyim ?

Cevap:Hayır.

Çünkü bu bilgisayarlar özel donanımlar ile kesintisiz bir şekilde çalışmak üzerine yapılmışlardır. Ve üzerinde bulunan özel yazılımlar sayesinde bu hizmeti vermektedirler.

Evinizde kullandığınız klasik bilgisayarlar kesintisiz bir şekilde çalışmak için tasarlanmamışlardır. Host için kullanılan bilgisayarlar, yüksek hızlı internet alt yapısının olduğu, datacenter adı verilen yerlerde sürekli bakımları yapılarak barındırılmaktadır.

Host ile neler yapılabilir ?

Bir çok şey yapılabilir. Genel kullanım amacı, web sitesi yayınlamaktır. Web sitesi için gerekli dosyaları barındırabilirsiniz. Bunun dışında domain için yazdığım yazıda da söylediğim gibi, bir alan adını, aldığınız host ile bağladıktan sonra kendinize özel bir mail sunucusu kurabilirsiniz. Böylece kendi istediğiniz isimle bir mail adresine sahip olmuş olursunuz.

Bunun dışında dosyalarınızı saklayabileceğiniz bir depo olarak kullanabilirsiniz.

Kısaca kendi bilgisayarınızda yaptığınız dosya işlemlerini, kiraladığınız host ile de yapmanız mümkün.

Kaç çeşit host vardır ?

Host denilen bilgisayarın üzerinde, tıpkı kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi bir işletim sistemi bulunur. Bu iş için özel olarak tasarlanmış işletim sistemleri ile bu host bilgisayarları çalışmaktadır.

Kaç çeşit host vardır ?
Kaç çeşit host vardır ?

Bu iş için iki çeşit işletim sistemi bulunur. Birincisi windows server, ikincisi linux server.

İki işletim sistemininde kendine göre artı ve eksileri vardır. Yapmak istediğiniz işleme, kullanma amacına göre iki işletim sisteminden birini seçmeniz gerekir.

Windows server işletim sistemine sahip host almak ?

Windows işletim sistemleri kapalı bir ekosistemde ticari amaç güden bir yapı ile yapılmaktadır. Windows işletim sistemi üzerinde çalışması için tasarlanmış yazılımlar bulunmaktadır. Siz bu yazılımlar ile bir içerik oluşturmak isterseniz eğer, bu yazılımları çalıştıracak bir windows server işletim sistemine sahip bir host kiralamalısınız.

Windows server
Windows server

Nedir bu yazılımlar, asp.net, mssql, net core. Kısaca windows’un kendi geliştirmiş olduğu bir teknoloji ile bir içerik oluşturmak istiyorsanız windows server işletim sistemini kullanan bir host bigisayar kiralamalısınız.

Böylece yaptığınız sistem daha stabil ve daha verimli çalışacaktır. Linux server için yazılmış olan yazılımlar ile de bu sistemi kullanabilirsiniz fakat stabil olarak çalışmaz ve sorunlar çıkartabilir. Bu yüzden kullanacağınız teknolojiye göre bir sistem seçmeniz gerekiyor.

Linux server işletim sistemine sahip host almak ?

Dünya üzerinden bulunan çoğu web sitesi linux server üzerinde barındırılmaktadır. Bunun en büyük nedeni açık kaynak kod yapıyla yazılıyor ve paylaşılıyor olmasıdır. Yani böyle bir hizmet kullanmak isterseniz eğer, herhangi bir lisans ücreti ödemeniz gerekmez. Bu yüzden bir çok web sitesi linux altyapısı üzerine kuruludur.

Bir diğer neden ise, dünya çapında en çok kullanılan içerik yönetim sistemi wordpress’in açık kaynak olarak paylaşılması ve herhangi bir ücret ödemeden kullanabiliyor olmasıdır. Php ile yazılmış olan wordpresssin çalışması linux üzerinde daha elverişlidir.

Linux server
Linux server

Windows server işletim sistemine sahip bilgisayarlarda olduğu linux server kurulu bilgisayar üzerinde de açık kaynak kodlu yazılımlar daha stabil çalışmaktadır. Buna en güzel örnek php verilebilir. Eğer php tabanlı bir yazılım geliştiriyorsanız linux kullanmak sizin yararınıza olacaktır.

Özel ihtiyaçlar için gerekli host hizmetleri

Eğer yoğun bir ziyaretçi alan bir siteniz varsa ya da büyük bir firmanın web hizmetlerini barındırmak istiyorsanız standart bir host hizmeti sağlayan bilgisayarlar sizin işinizi görmeyecektir.

Bu iş için daha fazla donanım ( ram, ssd, sürekli yedekleme) daha fazla e posta kotası gerektiren özel paketler hazırlanmaktadır. Size uygun olan bir paketi seçerek web üzerinden site dosyalarınızı barındırabilir ya da istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Hosting hizmetini nasıl alabilirim ?

Bununla ilgili kısa bir google aramasından sonra bu işi yapan bir çok firma olduğunu göreceksiniz. Bu hizmeti almadan önce belirlemeniz gereken asıl konu, ne için alıyorsunuz ? ne işlem yapacaksınız ? yapacağınız iş için ne kadar alan gerekli ? bu soruların cevaplarını verdikten sonra güvendiğiniz bir firmayla hosting kiralayıp çalışmaya başlayabilirsiniz.

Windows host paketleri
Windows host paketleri
Linux host paketleri
Linux host paketleri

Host yönetimi nasıl yapılır ?

İhtiyaçlarınızı belirlediniz, güvenilir bir firma buludunuz, host hizmeti satın aldınız. Bundan sonraki kısımda aldığınız host bilgisayarını nasıl yöneteceksiniz ?

Host bilgisayarlar, daha önce de söylediğim gibi standart bir kullanıcının fare ve klavye kullanarak görsel olarak düzenlemeler yapabileceği bir bilgisayar değildir. Siz sadece bir bilgisayar üzerinde belli bir alanı ve bu bilgisayar üzerinde bulunan donanımların aldığınız pakete göre ayrılmış olan kısmını kullanabilirsiniz. Bu size ayrılan kısmı yönetmek için bir panel tahsis edilir. Bu panel üzerinden host bilgisayarını yönetebilirsiniz.

Neler yapılabilir ?

Host yönetim paneli üzerinden, ftp hesap açabilir, veritabanı ekleyip silebilir, dns yönetimini yapabilir, host bilgisayarında bulunan dosyalara ulaşabilir, yeni e posta adresi oluşturup, var olan e posta adreslerini kontrol edebilirsiniz. Bunlar sadece standart kullanım için yazabildiklerim. Bunların dışında bir çok ince ayarda yapılabilir.

Host yönetim
Web host yönetim

En çok kullanılan iki yönetim paneli mevcuttur.

cPanel: Sadece linux sistemlerde çalışan bir yönetim panelidir, türkçe dil desteğine sahiptir. Buradan web sitesini ziyaret ederek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Plesk: Parallels firması tarafından yapılan hem Windows hem de Linux işletim sistemleri üzerinde çalışabilen kontrol panelidir. Buradan web sitesini ziyaret ederek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu iki panel içinde bir kullanım ücreti ödemeniz gerekmektedir, fakat siz hosting hizmeti aldığınızda bu paneller otomatik olarak kurulu gelir ve hostin hizmeti aldığınız firma bu ücretleri sizin yerinize öder. Size bu ücreti paket fiyatlarında yansıtır.


Web siteleri için temel yapılardan biri olan hosting hakkında hazırladığım yazının sonuna geldik. Alan adı yani domain ile ilgili olan kısmı merak ediyorsunuz bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda alan adı ve hosting hizmeti aldıktan sonra nasıl wordpress kurulacağına bakacağız. Sonraki yazıda görüşmek dileğiyle

2 thoughts on “Host nedir ? nasıl hosting hizmeti alınır ? yeni başlayanlar için tüm bilgiler

Bir Cevap Yazın

Social profiles