Favicon web sitelerinin başlık(tittle) kısmının yanında görünen ufak bir resimdir. Hem görsellik hemde siteyi markalaştırmak için sık kullanılır. 

Bende bu cumartesi gecesini bu işe ayırıp, hem ne olduğunu anlatmak hemde kendime bir favicon yapmak için  işe koyuldum.

Eğer sizde tarayıcıda bir çok sayfa açıp aralarında kayboluyorsanız bu favicon sayesinden hangi siteye gitmek istediğinizi çok rahat bir şekilde bulup o siteye geçiş yapabilirsiniz. Sayfalar küçüldükçe başlık kısımları gider ve sadece favicon kısımları gözükür.

Favicon, en düşük 16×16 boyutunda olur, daha büyük olarakta ayarlanabilir(32×32, 64×64, 128×128) . Favicon,  Favorites Icon  kelimesinin kısaltmasıdır. Modern tarayıcılarda, bir çok resim formatı desteklenmektedir fakat genel itibariyle .ico uzantılı resimler kullanılır.

İcon oluşturmak için bir çok web sitesi mevcut. İsterseniz hazır .ico resimlerinden birini seçip kullanabilirsiniz, isterseniz de kendiniz bir resim oluşturup onu kullanabilirsiniz. Ben kendim oluşturmayı tercih ettim. Hazır isterseniz eğer türkçe dil desteği olduğu için bu siteyi tavsiye edebilirim.

İcon dosyanızı oluşturduğunuzu varsayarak devam ediyorum. Ftp ile web sitenize bağlanıp ana dizine .ico resminizi atın ve web sitenizin index kısmında bulunan <head>   ….   </head> etiketleri arasına şunları yazın:

<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico" type="image/x-icon" />

Tebrikler 🙂 artık bir favicona sahipsiniz

Bir Cevap Yazın

Social profiles