Herkese merhaba, daha önce rj45 ucun nasıl çakıldığına dair bir yazı yayınlamıştım, hatta bir videoda çekmiştim. Şimdi duvar tipi uç nasıl çakılır ona bakalım.

Daha önce detaylı anlatım yaptığım için burada rj45 hakında bir bilgi paylaşmayacağım. Bu konu hakkında bir bilginiz yoksa ve detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz daha önce yazmış olduğum şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Gelelim konumuza.

Data pirizi nedir ?

Data prizleri, bir ethernet kablosunu bağlayıp internete erişmemizi sağlayan prizlerdir.

Normal şartlarda bir internete bağlanmak istediğimizde, ethernet kablosunun bir ucunu modeme bağlarız ve diğer ucunu da bilgisayarımıza bağladıktan sonra internet erişimine sahip oluruz. Bu standart ev kullanıcıları için yapılan sıradan bir eylemdir. Fakat daha büyük yerlerde, mesela ofisler, fabrikalar, büyük iş yerleri, bu tür yerlerde gidip modeme kablo takarak internete bağlanamayacağımıza göre(bu kobloların toplandığı bir server odası bulunur ve buraya muhtemelen sizin girmeniz çok zordur 🙂 ) modeme erişimi olan bir kabloya bağlantı kurmamız gerekir. Bu bağlantılarda duvar içinden, çalıştığımız odadaki duvar prizlerine kadar getirilmiş olur. Duvar içindeki kabloların bağlantı yapıldığı dişi konnektöre data pirizi denir.

Data pirizi

Resimde görüldüğü gibi duvar içine gömülü halde olanları da var, gömülü olmayanları da. Bunlardan muhakkak görmüşsünüzdür. Evinizde bile bu tipte bir piriz bulunuyordur fakat bu piriz muhtemelen telefon hattı için kullanılıyordur.

Telefon ve internet data kablosu için bu tipte pirizler kullanılıyor. Bu prizlerin bulunduğu yere bir data kablosuz çekiliyor. Bu data kablosunu bu dişi konnektöre bağlantısını yaptıktan sonra bir ethernet kablosuyla bu konnektöre bağlantı yapıp internet erişimine sahip olmuş oluruz.

Data pirizi iç yapısı
Data pirizi iç yapısı

Bu pirizlerin içinde ufak plastik bir parça bulunuyor. Bu parça üzerine, gelen data kablosunu çakma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bu plastik parçanın üzerinde iki adet şablon bulunuyor. Birisi  T-568B diğer  T-568A. Şablonun üzerinde uzun uzun yazılmamış sadece A ve B olarak gösterilmiş. Biz hangi standarda göre yapmak istiyorsak kablo düzenini o şekilde çakmamız gerekiyor. Ülkemizde  T-568B  standardı kullanılıyor. Bu yüzden şablon üzerinde B yazan kısımları takip ederek kablo çakma işlemini gerçekleştirmeliyiz.Resim üzerinde siyah nokta ile işaretlediğim boşluklara, şablon üzerindeki renkli kablolar çakılacak.

Bunun için özel olarak tasarlanmış bir araç mevcut. Resimdeki alet ile bu tür bağlantıları çakmak çok kolay. Eğer elinizde böyle bir alet yoksa sorun değil. İnce uçlu düz klemens tornavida ile kabloları ileriye doğru bastırdığınız aynı işlevi yapmış olursunuz.

Data kablosu çakılmış data pirizi
Data kablosu çakılmış data pirizi

B standardına göre ilerlediğimizde sırasıyla:

1- Turuncu beyaz

2-Turuncu

3-Yeşil-beyaz

4-Mavi

5-Mavi-beyaz

6-Yeşil

7-Kahverengi-beyaz

8-Kahverengi

Plastik parça üzerinden kontrol ettiğimizde, B standardının sırasıyla bu renklerde olan tellere denk geldiğiniz görebilirsiniz.

Telleri düzgünce yerine oturtup bastırdıktan sonra bir daha kolay kolay yerinden oynamayacaktır.

Data pirizi çakma işlemi bu kadar. Bu yaptığımız işlem data kablosu içindi(cat5 ya da cat6), bu işlemi telefon hattı içinde aynı şekilde yapabilirsiniz. Telefon kablosunda sadece iki tel bulunuyor. Telefon kablosunu bu şekilde yapmak daha da kolay olacaktır.

Mutlu ve güzel günler dilerim….

Bir Cevap Yazın

Social profiles