Bir blog ya da web sitesi yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz ? Sitenizi oluşturmak için nelere ihtiyacınız olduğu konusunda kafanız mı karışıyor ? gelince birlikte bu konuyu inceleyelim. Hadi başlayalım.

Sıfırdan bir web sitesi yapmak istediğinizde, bir miktar programlama bilgisine ihtiyacın olacaktır. Bu programlama bilgisi ile kendinize bir html sayfası hazırlayıp arka planında (backend) gerekli programlamaları(php,asp,django vs) yaparak bir işlevsellik kazandırırsınız. Yazdığınız işlevsel programları kullanarak bir içerik üretirsiniz ve web sitesi sahibi olursunuz. Fakat hiç bir programlama bilgisi olmayan kişiler için bu durum tam bir bilinmezlik abidesi.

Bunun üstesinden gelmek için içerik yönetim sistemleri yazılmıştır. Tek bir programlama dahi yapmadan bir web sitesi kurmak ve yönetmek için bu tür sistemler kullanılır. Bugün işleyeceğimiz konuda tam olarak bu.

WordPress nedir ?

İçerik yönetim sistemi denildiğinde akla ilk gelen yazılım wordpress oluyor. Bunun sebebi açık kaynak kodlu ve en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olmasından geliyor. Php ve mysql kullanarak yazılmış bir içerik yönetim sistemidir. Piyasaya ilk sürüldüğü tarih 27 Mayıs 2003’tür. Her türlü içeriğin yazımını ve yönetimini yapabilecek bir güce sahiptir. Örnek vermek gerekirse, siz bir e ticaret sitesi kurmak isterseniz eğer gerekli eklentiler ile wordpress kullanarak bunu gerçekleştirebilrsiniz. Bir blog sitesi istiyorsanız bunu wordpress ile yapabilirsiniz. Bir ürün üretiyor ve bunun reklamını yapmak istiyorsanız eğer kendinize bir portföy sitesi oluşturabilirsiniz. Yani kısaca her konuda wordpress yönetim sistemini kullanarak bir site oluşturabilirsiniz.

Özgürce dağıtımı yapılan, standart, hızlı, hafif ve kişisel ayarlarıyla ve tamamen istenilen özelliklere göre değiştirilebilir çekirdeğiyle bir yayım platformu sunmaktadır. 40.000’den fazla eklentiyi bünyesinde barındırır. Bunların her biri, kullanıcıların sitelerini kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlamasını sağlayan özel işlevler ve özellikler sunar. Eğer php dilinde programlama bilgisine sahipseniz sizde bir eklenti yazarak bunu wordpress’e entegre edebilirsiniz. Daha da ileri gidersek, yazdığınız eklenti bir gelir oluşturabilirsiniz.

WordPress resmi sitesine şu adresten ulaşabilirsiniz. Wikipedia üzerinde yazılan wordpress ile ilgili sayfaya da şu adresten ulaşarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Host ve Domain kavramları

Eğer bir siteye sahip olmak istiyorsanız öncelikle bir isim(domain/ alan adı ), sonrasında wordpress dosyalarını barındırabileceğiniz 7/24 çalışabilir bir host bilgisayara sahip olmalısınız. Bu konularla ilgili daha önce yazdığım yazıları incelerseniz daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Domain hakkında daha fazla bilgi için şu adresten, host hakkında daha fazla bilgi için şu adresten gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Daha önce bu konu hakkında yazı yazdığım için, burada çok fazla detaya girmiyorum.

Hazırlık aşaması ve gerekli programlar

Bir alan adı ve hostunuz olduğunu varsayarak devam ediyorum. Bu aşamadan sonra yapılması gerekenlere bakalım.

Sahip olduğunuz host’a bir içerik göndermek istiyorsanız eğer, alışık olduğunuz arayüzler yerine bir uygulama üzerinden bunu yapacaksınız. Çünkü host bilgisayarları, kişisel kullanım için olan bilgisayarlar gibi bir arayüze sahip değillerdir. Bu yüzden ilave programlar kullanarak yapmak istediğiniz işlemleri gerçekleştireceğiz.

Öncelikle kullanılan teknolojiden bahsedelim. Bu transfer işlemi için FTP(file transfer protocol) adında bir teknoloji kullanılıyor. Dosya transfer edebilmek için internete bağlı iki bilgisayar(sizin bilgisayarınız ve host bilgisayarı) arasında bir FTP bağlantısı oluşturuluyor. Bu bağlantı sayesinde dosya transfer işlemi gerçekleştiriliyor.

Host’a dosya transfer edebilmek için FTP programı kullanmamız gerekiyor. İnternette bir çok FTP programı mevcut. Fakat en çok kullanılan program filezilla. Bu program ile host bilgisayarımıza istediğimiz her şeyi gönderebiliriz.

Bu program host ile kullandığımız bilgisayar arasında bir bağlantı oluşturuyor ve bu bağlantı sayesinde hostumuza dosya gönderebiliyoruz. Filezila indirmek için şu adresten resmi sitesine gidebilirsiniz. Windows ve linux için indirilebilir durumda, yani iki platformda da kullanabilirsiniz.

Filezilla programını resmi sitesinden bilgisayarımıza indirelim.

Şimdi wordpress kurulumunu yapabilmemiz için wordpress dosyalarına ihtiyacımız olacak. Bu yüzden wordpress sitesinden gerekli dosyaları da indirelim. Şu adresten indirebilirsiniz.

Host yönetim sayfası üzerinden FTP hesabı nasıl açılır ?

Bize gerekli olan dosyaları edindikten sonra filezilla programına host bilgisayarının bilgilerini girerek bağlantı kurmamız gerekiyor. Ondan önce host yönetim paneline giderek bir FTP hesabı oluşturmalıyız.

Bunun için host hizmeti aldığınız firmanın size sağladığı yönetim paneline giderek, FTP yönetimi içinde yeni hesap oluştur diyerek FTP hesabı oluşturabilirsiniz.

Host yönetim paneli üzerinden FTP hesabı oluşturma

Bu durum kullandığınız host yönetim paneline göre değişiklik gösterse de yapılan işlem aynıdır. Önce FTP yönetimine gidersiniz orada oluşturulmuş olan FTP hesapları vardır. Burada yeni bir hesap ekle dersiniz ve gerekli bilgileri girdikten sonra FTP hesabı oluşturulmuş olur.

Filezilla ayarları nasıl yapılır ?

FTP hesabını edindiğimize göre şimdi filezilla tarafına geçebiliriz.

Daha önce de yazdığım gibi filzilla tek bir amaca hizmet ediyor, dosya transferi. Şimdi açtığımız FTP hesabını filezilla içerisine tanıplayıp host bilgisayar arasında bir bağlantı kurabiliriz. Bunun için filezilla programını açıyoruz ve sol tarafta bulunan simgeye tıklıyoruz.

Filezilla FTP bağlantısı yapmak
Filezilla FTP bağlantısı yapmak

Açılan pencere üzerinden site bağlantıları sağlanmaktadır. Bu pencereye ulaşmak için “Dosya>site yöneticisi” yolunu da kullanabilirsiniz. Ya da klavye üzerinden “Ctrl+s” kısyoluyla da aynı ekrana ekrana ulaşmak mümkün.

Site yöneticisi penceresine ulaştıktan sonra, burada host bilgilerini eklemek için “site ekle” butonunu kullanacağız.

Filezilla site yönetimi ekranı
Filezilla site yönetimi ekranı

Site ekle butonuna bastıktan sonra sağ taraftaki kısım aktif olacaktır.

Filezilla site yönetimi ekranı 2
Filezilla site yönetimi ekranı 2

Sırasıyla numaralandırdığım yerleri dolduruyoruz.

  • 1 – Sunucu bilgisayarımızın adresi. Bu genellikle şu şekilde olur. ftp.domainadresiniz.com
  • 2 – Sunucuya bağlantı için kullanacağımız port numarası. FTP bağlanısı için 21 numaralı port kullanılır. Buraya 21 yazacağız.
  • 3 – Kullanıcı bilgileri ile oturup açacağımız için burada açılan menüden “normal” yazanı seçiyoruz
  • 4 – Host yönetim panelinden oluşturduğumuz kullanıcı adını giriyoruz. Yönetim panelinde sadece bir isim girmiştik. Burada kullanıcı adı olarak girdiğimiz isim ve domain adresini kullanacağız. kullanıcıadı@domainadresiniz.com gibi
  • 5 – FTP hesabı oluştururken girdiğimiz şifreyi giriyoruz

Bu bilgileri doldurduktan sonra bağlan butonuna basarak sunucumuza bağlanabiliriz.

Sunucuyu bağlandıktan sonra daha önce sunucu içerisinde olan bir takım dosyaları görüntüleyeceğiz. Fakat ondan önce filezilla programının arayüzünü anlatmak istiyorum.

Filezilla ana ekranı
Filezilla ana ekranı

Filezilla ana ekranı dört bölümden oluşur.

  • 1 – Sunucu bağlantısıyla ilgili bilgilerin göründüğü kısım
  • 2 – Bilgisayarımızdaki dosyaların göründüğü kısım
  • 3 – Host bilgisayarında bulunan dosyaların göründüğü kısım
  • 4 – Dosya transferi sırasında yapılan işlemlerin göründüğü kısım

Burada bizim için önemli olan yerel ve uzak sunucu ekranları yani 2 ve 3 numaralı ekranlar.

Dosyalarımızı host bilgisayarında bulunan klasörler arasında “public_html” yazan klasörün içerisine yükleyeceğiz. Bu yüzden önce bu klasörün içini açıyoruz. Sonrasında bilgisayarımıza indirdiğimiz wordpress dosyalarını arşivden çıkartıyoruz ve host bilgisayarımıza göndermek için hazır hale getiriyoruz.

Filezilla programından ikinci kısımdaki kendi bilgisayarımızın dosyalarının bulunduğu ekrandan, arşivden çıkardığımız wordpress dosyalarını buluyoruz ve hepsini seçiyoruz. Sonrasında sağ tıklayıp yükle kısmına basıyoruz.

Filezilla dosya transfer işlemi
Filezilla dosya transfer işlemi

Böylece bilgisayarımızda bulunan wordpress dosyaları sunucuda bulunan “public_html” klasörüne yüklenmiş oluyor.

Dosyalarımız sunucuya yüklenirken, bizde bu arada wordpress için gerekli olan veritabanını oluşturalım. WordPress kurulumu sırasında bir veritabanına ihtiyacımız olacak.

Host yönetim panelinden veritabanı nasıl oluşturulur ?

Kısaca veritabanı değinelim. Veritabanı wordpress ayarlarını, bizim yazacağımız tüm bilgileri, yükleyeceğimiz tüm resimleri, siteye gelen kullanıcı yorumlarını ve aklınıza gelebilecek her şeyin kayıtlanacağı yerdir. Bı yüzden wordpress sisteminin çalışması için bir veritabanı gerekiyor. Host yönetim sayfasına tekrar giderek bir veritabanı oluşturmalıyız.

Veritabanı işlemlerini yöneten uygulamanın ismi phpmyadmindir. Bu uygulama ile tüm veritabanı işlemlerini gerçekleştirebiliriz fakat sql kodlama bilgisi gerekmektedir. Bunun yerine host yönetim paneli üzerinden kodlama bilmeden sadece görsel objeler kullanarak veritabanı oluşturabiliri.

Şimdi host yönetim sayfasını tekrar açalım ve “mysql management” kısmına gidelim ya da türkçe kullanıyorsanız “mysql yönetim” sayfasına gidelim.

Host yönetim paneli
Host yönetim paneli
Host yönetim panelinden veritabanı oluşturmak
Host yönetim panelinden veritabanı oluşturmak

Bu kısımda bir veritabanı ismi, veritabanı kullanıcı adı ve şifre istiyor. Host paneli kullanıcı adı için otomatik olarak veritabanı ismiyle başlayan bir kullanıcı oluşturuyor. İsterseniz bu kısmı değiştirebilirsiniz. Sonra bir şifre belirliyoruz. Bu bilgileri wordpress kurulumu yaparken kullanacağız. O yüzden bir yere not almayı unutmayın.

Veritabanını oluşturduktan sonra filezilla programına geri dönelim. Muhtemelen dosya gönderme işlemini bitirmiştir.

WordPress kurulumu nasıl yapılır ?

wordpress kurulumu için gerekli tüm aşamaları gerçekleştirdik. Dosyalarımızı sunucuya gönderdik, veritabanı oluşturduk. Artık kuruluma geçebiliriz.

Kuruluma başlamak için web tarayıcısına sitemizin isimini yanı domain adresini yazdıktan sonra bir adet slash işareti “/” ekleyip “wp-admin” yazıyoruz. Bu bizi wordpress kurulum sayfasına ulaştıracaktır.

wordpress kurulum ekranı
wordpress kurulum ekranı

Bizi karşılayan ilk sayfa bu oluyor. Burada veritabanı ile iligli bilgilerin gerekli olduğuna vurgu yapılmış. Biz veritabanı için gerekli bilgileri sahip olduğumuz için devam ediyoruz.

wordpress veritabanı ayarları ekranı
wordpress veritabanı ayarları ekranı

Bu ekranda host yönetim paneli üzerinden oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini girmemiz gerekiyor. Burada önemli olan kısım; veritabanı ismi, kullanıcı adı ve parola bölümü. Bunların dışında kalan kısımda herhangi bir müdahale yapmamıza gerek yok.

Veritabanı ismini girerken, yönetim panelinde gösterimi nasıl yapılıyorsa o şekilde girmemiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, veritabanı ismi için “wordpress” yazdıysak burada sunucunun verdiği isim ile birlikte girmemiz gerekiyor. Bu genelde kullanıcı adı ile birlikte veriliyor. Mesela host firmasının size vermiş olduğu isim ahmet diyelim. Wordpresın bu kısmında veritabanı ismi olarak “ahmet_wordpress” yazmalısınız.

Veritabanı kullanıcı ismi olarakda aynı şekilde, host yönetim panelinden oluşturmuş olduğumuz ismi giriyoruz. Yine kullanıcı adı ile birlikte.

Sonra tanımlamış olduğumuz şifreyi girerek gönder butonuna basıyoruz.

Wordpress veritabanı işlemleri başarıyla gerçekleşti
WordPress veritabanı işlemleri başarıyla gerçekleşti

Girdiğiniz bilgiler doğru ise bu şekilde bir ekran ile karşılaşacaksınız. Başarılı bir şekilde veritabanı bağlantısı yapıldığını bildiren bir ekran ile kurulum işlemine devam edebileceğimizi söylüyor.

Önce veritabanı eklenmesinde ki amaç daha önce de söylediğim gibi tüm bilgilerin veritabanına kayıt edileceği için öncelikle veritabanı bağlantısı kurulması gerekiyor.

Wordpess site ayları ekranı
Wordpess site ayları ekranı

Kurulum işlemini bitirdikten sonra sitemiz için gerekli temel ayarların yapıldığı sayfa bizi karşılıyor. Bu sayfada sitemiz için bir başlık, siteye giriş yapabilmek için bir kullanıcı ve şifre belirlememiz gerekiyor, ve bunların dışında site ile ilgili bir kaç ayar daha bulunuyor. Bu kısımları da arzu ettiğimiz gibi dolduruyoruz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra

wordpress site bilgileri başarıyla tamamlandı
wordpress site bilgileri başarıyla tamamlandı

Tüm işlemlerin tamamlandığını gösteren bir ekranla karşılaşıyoruz. Bu ekranda belirlediğim kullanıcı adı ve gizli olarak, daha önce belirlediğim şifre görünüyor.

Sisteme giriş yapabilmek için butona tıklayarak giriş ekranına gidebilirsiniz. Bu buton dışında sisteme giriş yapabilmek için web sitenizin sonuna bir slash işareti “/” koyduktan sonra “wp-admin” yazmanız yeterlidir. Giriş yapmak için gerekli sayfa sizi karşılayacaktır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra wordpress anasayfasına ulaşmış oluyoruz

wordpress anasayfası
wordpress anasayfası

Bu yönetim sistemi ile istediğiniz her türlü içeriği yönetebileceksiniz.

Bundan sonrası wordpress kullanımı ile alakalıdır. O da farklı bir yazı konusu 🙂

Bir Cevap Yazın

Social profiles