Eski zamanlarda bir adres bulmak için ya haritalar kullanılırdı ya da o bölgeden yaşayan insanlara sora sora adres bulunurdu. Eee ne demişler sora sora bağdat bulunur 🙂 fakat günümüzde artık böyle bir şeye ihtiyaç kalmamıştır, bazı sokak ve mahallelerde hala problem olsa da çoğunlukla telefon üzerinden bir kaç dokunuşla istediğimiz her yeri bulabiliyoruz. Peki bulamadığımız bir yer için, arkadaşımızdan ya da farklı birinden bulunduğu yerin konumunu nasıl alırız ? gelin buna birlikte bakalım.

Bir senaryo üzerinden konuyu canlandıralım. Kombiniz arızalandı ve bulunduğunuz yer haritalar üzerinde(google haritalar, yandex, apple haritalar) çıkmıyor. Böyle bir durumda ilk yöntem yolu tarif etmek olabilir, fakat gelen ekip yolu bilmediği için zor bir tercih olur. İkinci yöntem olarak whatsapp üzerinden konum gönderebilirsiniz. Diğer bir yöntem harita uygulamaları üzerinden göndermektir.

Türkiye haritası
Türkiye haritası
Konum gönderebilmek ve bu özelliklerinin çalışması için telefonunuzun konum(GPS) özelliğinin aktif olması gerekir.

Whatsapp ile adroid işletim sistemine sahip bir telefondan konum göndermek için, konum göndermek istediğiniz kişi ile bir konuşma açın. Sat alt tarafta bulunan kamera simgesinin yanındaki ataç simgesine tıklayın. Açılan ekranda konum simgesine tıklayın. Karşımıza üç seçenek çıkacak: Mevcut konumu paylaş, şu anki konumu gönder ve onun altında bize yakın olan yerler görünecek. Eğer mevcut konumu gönder dersek harita üzerinden canlı konumumuz gözükecektir. Yani anlık olarak biz nereye gidersek gidelim, konumu gönderdiğimiz kişi canlı olarak bizi takip edebilecektir. Şu anki konumu gönder dersek eğer o o anki bulunduğumuz konumu gönderecektir. Bu yazının altında hata payı da yazmaktadır. Eğer biraz beklerseniz GPS duruma göre bu hata payı düşecektir. En düşük hata payı ile gönderdiğimizde karşı taraf daha doğru bir sonuç ile bizi bulabilir.


Android konum gönderme 1 Ataç simgesine tıklayın
Android konum gönderme 1 Ataç simgesine tıklayın

Android konum gönderme 2 Konum simgesine tıklayın
Android konum gönderme 2 Konum simgesine tıklayın

Android konum gönderme 3 Şuan ki konumu gönder butonuna basın
Android konum gönderme 3 Şuan ki konumu gönder butonuna basın

Whatsapp yardım sayfasından bununla iligli bir içerik paylaşlmış. Sadece konum değil, belge, kişi veya medya gönderimini göstermişler. Bu adresten bakabilirsiniz.

Aynı işlemleri iphone için yapalım. Konumu paylaşmak istediğimi kullanıcı ile bir konuşma başlatın. Sol tarafta bulunan “+” simgesine tıklayın ve açılan sayfada konum’u seçin. Tıpkı android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi, iphone işletim sistemine sahip cihazlarda da üç seçenek çıkacak. Şu anki konumu gönder diye bulunduğunuz konumu gönderebilirsiniz.

iphone konum göndereme 1 "+" butonuna basın
iphone konum göndereme 1 “+” butonuna basın

İphone konum gönderme 2 Konum butonuna basın
İphone konum gönderme 2 Konum butonuna basın

İphone konum gönderme 3 Şu anki konumu gönder butonuna basın
İphone konum gönderme 3 Şu anki konumu gönder butonuna basın

Android ve iphon için whatsapp üzerinden konum gönderme bu şekilde. Peki bulunduğumuz konumu farklı bir uygulama için göndermek istersek nasıl yapacağız ? Ya da bulunduğumuz konumu değil de, farklı bir adresin konumunu göndermek istersek nasıl yapacağız ? Bunun için telefonumuzda bulunan harita uygulamalarından birini kullanabiliriz.

Google haritalar için, seçtiğimiz bir noktaya bir süre basılı tutunca, o bölge hakkında bilgilerin ufak bir sayfa, alt kısımda belirecek. Bu sayfanın altında, yol tarifi, başla, kaydet ve paylaş şeklinde dört adet buton göreceksiniz, paylaş butonuna basıp istediğiniz uygulama ile konumu paylaşabilirsiniz.

Google haritalar konum paylaşma
Google haritalar konum paylaşma

Google haritalar konum paylaşma
Google haritalar konum paylaşma

Yandex için uygulanacak yöntem aynı. Paylaşmak istediğiniz noktanın üzerinde bir süre parmağınızı basılı tutun. Bilgi içeren bir pencere ile karşılaşacaksınız. Burada paylaş butonuna basıtğınızda istediğiniz uygulama ile o noktayı paylaşabilirsiniz.

Yandex konum paylaşma
Yandex konum paylaşma

Bu tür harita uygulamalarında uygulanacak yöntem aşağı yukarı aynı şekilde. Bu yüzden tüm harita uygulamalarını eklemiyorum.

Konum(GPS)’dan bahsetmişken sıkça karıştırılan bir durumu da anlatmak istiyorum. GPS ve GPRS sıkça karıştırılıyor. Bir çok kişiden bunu karışıklığı duydum. Bunlar iki farklı teknolojidir.

Veri iletim teknolojileri
Veri iletim teknolojileri

GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi), dünya üzerinde, her türlü hava koşulunda, dört veya daha fazla uydu ile yer ve zaman bilgisini veren bir uydu navigasyon sistemidir.

GPRS ( General Packet Radio Service), 2g şebekesi üzerinden veri iletimi sağlayan bir teknolojidir. Eski telefonlarda internete erişebilmek için bu teknoloji kullanılıyordu. Teknoloji geliştikçe daha yüksek veri iletimine olanak sağlayan sistemlere geçilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Social profiles