Samsung np s3511 laptop fan temizliği, termal macun değişimi ve parça değişimi (RAM, HDD,Cd room,CPU )

Herkese merhaba, uzun zamandır bir laptop söküp bakım yapmamıştım. Eski bir arkadaşım laptopuında ısınma ve kapanma sorunları olduğunu söyledi. Bir hafta sonu misafirliğe giderek laptopa güzel bir temizlik yaptık. Temizlik yaparken yaptığım işlemleri resim çekerek görselleştirdim.

Ben temizlik için laptopu söktüm fakat sadece temizlik yapmak dışında bu yazınında başlığında gördüğünüz gibi parça değişimi işlemleri içinde anlatacağım şekilde laptopu sökerek istedeiğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gelelim bilgisayarımızın bir takım kullanım bilgilerine. Arkadaşım bu laptopu yaklaşık 10 yıldır kullanıyor ve ilk defa servise gittiğinde açıldığını söyledi. Garanti süresine göz önüne alırsak 8 yıldır açılmamış bir laptop ile karşı karşıyaydım. Fakat beklediğim gibi fan peteklerinin önünde tozdan bir halı oluşmamıştı, şaşırdım ve hayal kırıklığına uğradım 🙂 çünkü uzun süre açılmamış bir laptop üzerinde temizlik yapmak hem mativasyonumu artırıyor hemde gerçekten güzel bir temizlik yaptığımı hissediyorum. Lafı daha fazla uzatmadan hadi başlayalım.


kenanyaman_com_samsung_np_s3511_laptop_temizligi_ve_parca_degisimi_nasıl_yapilir

Dikkat!

Daha önce laptop sökmediyseniz yapacağınız bir hata

Ön hazırlık

  • Yıldız uçlu klemens tornavida
  • Laptop alt kasasını açmak/aralamak için ayraç
  • Termal macun
  • Fırça
  • Mendil

Bu malzemeler bizim işimizi görecek.


Sökme işlemi

samsung laptop alt kasa

Laptopu ters çevirip işlemlere başlıyoruz. Öncelikle bataryayı çıkartıyoruz. Ok ile işaretlediğim tırnakları sağa ve sola ayırarak bataryayı çıkartıyoruz.

RAM, HDD ve CD ROM değişimi

Bataryayı çıkardıktan sonra alt kısımda gösterdiğim tek bir vidayı da söküyoruz ve ram,hdd karşımıza çıkıyor. Samsung laptopların bu şekilde olan kasa tasarımlarını çok seviyorum. Herhangi bir HDD ya da RAM değişimi gerektiğinde tek bir tane vida sökme işlemiyle RAM,HDD ve CD rom’a müdahale edilebiliyor.

samsung laptop arka kasa vida yerleri

Kırmızı daire içine aldığım vidaları söktüğümüzde, laptopun kasasını çıkartabilecek duruma gelmiş oluyoruz. Mavi daire içine aldığım kısımlarda plasitik koruyucu bir parçar bulunuyor. Bu plastiği çıkardığımızda alt kısımda yine vida göreceğiz. Buraya çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer bu vidaları sökmezsek laptop kasasını çıkartamayız.


Kasa sökme işlemi

İşaretlenen yerlerdeki vidaları söktükten sonra laptop kasasını aralayıp açmak için bir ayraç yardımıyla köşelerden başlayarak yavaş yavaş aralamaya başlıyoruz. Eğer bir yerde kasılma ya da açılmadığı hissine varırsanız tekrar vidaları kontrol edin. Eğer sökmediğiniz bir vida kaldıysa muhtmelen kasayı açmaya çalışırken kırılmasına ve laptop kasasına hasar görmesine sebep olabilir.

Samsung laptop anakart

Alt kasayı çıkartıktan sonra karşımıza laptop anakartı gelecek. İşte bu kadar basit. Samsung laptoplarda bu kasa tasarımını sevdiğimi daha önce söylemiş miydim? 🙂

Fan sökme işlemi

Kırmızı daire içine aldığım yerlerde vidalar mevcut. Bu vidaları söktüğümüzde CPU soğutucusu ve CPU fanı boşa çıkmış olacak. Bu vidaları söktükten sonra CPU fanını anakarttan ayırmak için mavi daire içine aldığım elektrik konnektörünüde anakart üzerinden yavaşça çıkartalım.

Vida ve konnektörü çıkardıktan sonra yavaşça fan ile birlikte soğutucuyu kaldırın. Bu işlemi yaparken termal macun eskimiş olabileceği için biraz zor çıkabilir. Eğer vidaları ve konnektörü söktüyseniz endişelenmenize gerek yok. Yavaşça kaldırın soğutucu parça çıkacaktır.

Samsung laptop işlemci

CPU değişimi

Sökme işlemini gerçekleştirdikten sonra işlemci ve diğer çip karşımıza gelecek. İşlemciyi değiştirmek isterseniz eğer kırmızı daire içine aldığım vidayı düz uçlu bir tonavida ile sola doğru bir tur çevirdiğinizde işlemci yuvası açılacaktır. Yuvayı açtıktan sonra işlemcinin köşelerinden tutarak(kesinlikle altından yani parlak olan kısmından tutmayın, bu kısım anakart ve işlemci arasındaki iletişimi sağlayan kısım, statik elektriklenmeden dolayı işlemciye zarar verebilirsiniz.)

Soğutucunun alt kısmı çok tozlanmış, bu alanı fırça yardımıyla temziliyoruz.

Termal macun değişimi

Mavi daire içine aldığım kısımlara dikkatli bakın. Normal şartlarda termal macun bu kadar kullanılmaz. Daha önce bu laptopu kim söktüyse termal macunu haddinden fazla kullanarak heryere dağılmasına sebep olmuş.

Termal macun işlemini tekrar uygulamak için öncelikle eski termal macunu temizlememiz gerekiyor. Mendil yardımıyla çok fazla bastırmadan eski termal macunu temizliyoruz.

Samsung laptop eski termal macun temizliği

Temizleme işleminden sonra şu şekilde gözükecek. Aynı şekilde soğutuc üzerinde kalan eski termal macuınu da temizlememiz gerekiyor.

Samsung laptop soğutucu bakır eski termal macun temizliği

Eski termal macunu da mendil yardımıyla temizledikten sonra yeni termal macun için ortamı hazırlamış oluyoruz.

Samsung laptop soğutucu bakır üzerine yeni termal macun uygulama

İşlemci ve soğutucu üzerindeki eski termal macunu temizledikten sonra, soğutucu bakır üzerine yeni termal macunu uyguluyoruz. Dikkat edin işlemci üzerine değil; soğutucu bakır üzerine bu işlemi uyguluyoruz. Çok fazla termal macun kullanmayın. Eğer gereğinden fazla kullanırsanız laptopu ilk söktüğümüz andaki gibi heryere dağılır ve daha kötü olur. O yüzden bir miktar uyguluyoruz ve etrafa dağılmasını önlüyoruz. Termal macunun amacı soğutucu ve işlemci arasındaki boşlukları doldurmak ve soğutma işleminin performansını artırmak. Eğer arada boşluk olursa soğutucu bakır tam anlamıyla soğutma işlemini gerçekleştiremez!

Fan temizleme işlemi

Soğutuc bakır üzerindeki petek kısmı zamanla tozdan tıkanır. Bu kısmı fön makinesi ya da bir kompresör ile temizleyebilirsiniz. Ya da kendinizde üfleyerek temizleyebilirsiniz.

Bu petekler zamanla tozdan dolayı tıkanır ve soğutucu fan hava akışı sağlayamadığı için bilgisayar ısınmaya ve performansında ciddi düşüşler yaşamaya başlar. Bu sebeple belli aralııklarla bu petekleri ve termal macunu değiştirmek gerekir.

Petek kısmını temizledikten sonra fanı yuvasından çıkartıp fanı da temizliyoruz. Bazı laptop modellerinde bu fanın içi çıkmaz. Eğer çıkıyorsan fanı yuvasından çıkartıp temzileyebilirsiniz. Bu samsung modelinde fan yuvasından çıkartılabilir olduğu için fanı çıkartıp o şekilde temizlik yaptım. Burada fanı temizlerken fanın kanatlarına çok dikkat edin; ince ve çok kırılgan olur, eğer bir tanesini bile kırarsanız bu şekilde kullanıldığında yalpa ve ses yapar kullanılamaz o yüzden çok dikkatli bir şekilde ve bastırmadan, kuvvet uygulamadan temizleyin.

Temizleme işlemi bittikten sonra soğutucuyu anakart üzerine monte etme işlemine geçebiliriz.

Soğutucu kısmı dikkatli bir şekilde termal macunu dağıtmadan işlemci üzerine yerleştiriyoruz. Kırmızı daire içine aldığım vida kısımlarından başlayarak çapraz bir şekilde sıkıyoruz. Önce biri sonrasında çaprazda bulunan diğer vidayı sıkıyoruz. Sıkarken çok değil sadece tutturmak için sıkıyoruz. Sonrasında mavi daire içindeki vidalara geçiyoruz ve bunları da tutturduktan sonra tam sıkma işlemine geçiyoruz. Hepsini iyice sıktıktan sonra soğutucu montaj işlemini bitiriyoruz.

Sonrasında soğutucu fanı petek olan kısam yerleştirip önce vidalarını sonrasında fan konnektörünü takıyoruız.

Bu işlemide bitirdikten sonra laptop alt kasasını yerine yerleştiriyoruz ve söktüğümüz vidaları takrarak temizlik işlemini bitiriyoruz. Bu kısımda sorun yaşarsanız eğer geriye dönük resimleri inceleyerek nerede ne söktüğünüze bakabilirsiniz.


Bir laptop temizliğinin daha sonuına geldik. Tekrar bir laptop sökümü yaparsam bu şekilde paylaşmaya devam edeceğim. Sonraki blog yazısında görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Social profiles