Herkese merhaba, bugün ki konumuz temizlik. Malumunuz elektronik her cihaz bulunduğu ortamdaki tüm tozu çekiyor, ve bu tozlar zamanla birikerek elektronik parçalar için bir sorun oluşturmaya başlıyor. Gelin birlikte bu sorunun üstesinden nasıl gelebiliriz buna bakalım.


Bilgisayar ve diğer elektronik aletler(Akıllı telefon, TV, Oyun konsolları … ) sürekli bir çalışma halindedir, ve bu çalışmanın bir bedeli olarak çok fazla ısınırlar. Bunun önüne geçebilmek için fanlar kullanılır. Bu fanlar gerekli hava sirkülasyonunu sağlar ve cihazın ısısını düşürmeye çalışır. Buraya kadar her şey çok güzel, fakat ortamdaki tüm tozlar zamanla bu fanlara yapışır ve fan işlevini yerine getirememeye başlar. Gereğinden fazla ses çıkarır (Bilgisayarınızı ilk aldığınız günü düşünün 🙂 ne kadar sessiz çalışıyordu öyle değil mi ? ) Zamanla güç kaynağının içinde birikmeye başlayan tozlar problem oluşturur.

Güç kaynağının nasıl temizleneceğini anlatmadan önce, masaüstü bilgisayarın temizliğinin nasıl olması gerektiğine değinmek istiyorum. Masaüstü bilgisayarın yan kapağını açtıktan sonra hava üfleme makinesiyle, cpu(işlemci) fanına fazla yaklaştırmadan hava üfleyerek temizliğini yapabilirsiniz. Eğer hava üfleme makinesine sahip değilseniz, soğuk hava üfleme özelliğine sahip bir saç kurutma makinesiyle de aynı işi yapabilirsiniz.

Hazırlıkları yapalım. Gerekli malzemeler:

Bilgisayarın yan kapağını açıyoruz.

Güç kaynağından bilgisayarın anakartına giden bağlantı kablolarını dikkatlice söküyoruz. ( Bu noktada şöyle bir tavsiye verebilirim. Herhangi bir işlem yapmadan önce telefonunuz ile resim çekin, temizlik işlemi bittikten sonra bu resme bakarak tekrar kabloları bağlayabilirsiniz. )

Bağlantı kablolarının uçlarından bir tırnak bulunur. Bu kabloları çıkartırken tırnağına basılı tutarak çekmek gerekir. Eğer bu işlemi yapmadan çekerseniz anakartınıza ya da kabloya zarar verebilirsiniz. Dikkatli olmalısınız!

Güç kaynağının anakart ile olan bağlantısının kestikten sonra, kasanın arka tarafını çevirin ve güç kaynağını tutan dört adet küçük vidayı sökün.

Söktükten sonra güç kaynağı boşta kalacaktır. Dikkatlice, anakart üzerindeki parçalara zarar vermeden güç kaynağını yerinden çıkartın.

Güç kaynağını çıkarttıktan sonra, güç kaynağının üst kapağını tutan dört adet vidayı da söküyoruz ve kapağı yerinden çıkartıyoruz.

Karşımızda tozlar içinde kalmış, bir adet fan ve kondansatörleri göreceksiniz. Şimdi bunu hava üfleme makinesi ile güzelce temizleyelim.

Öncesi
Sonrası

Temizlik işlemi bittikten sonra, güç kaynağı içindeki fanı çıkartıp, fanın arasına makine yağı döküyoruz. Bu işlemi fanı yerinden çıkarmadan da yapabilirsiniz.

İşimiz bittikten sonra, söktüğümüz gibi geri topluyoruz. Önce kapağı kapatıyoruz, sonra güç kaynağını yerine monte ediyoruz daha sonra anakart ile olan bağlantısını gerçekleştiriyoruz.

Eğer işlem sırasında bir yanlışlık yapmadıysanız, temizlik bitmiştir. Hayırlı olsun 🙂

Temizlik ile alakalı olarak, daha önce yazdığım, laptop fan temizliğine şu adresten ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Social profiles