Bir arkadaşım laptopun çok fazla ses çıkardığını ve eskisi kadar performanslı çalışmadığını söyledi. Laptopun temizlenmesi gerektiğini söyledim ve temizliğin nasıl yapıldığını, hangi işlemlerden geçtiğini göstermek için bunu yazıya dökmek istedim. Keyifli okumalar 🙂

Gerekli malzemeler:

  • Klemens tornavida seti
  • Termal macun
  • Bir adet mendil 🙂

Gerekli malzemeleri temin ettiyseniz hadi başlayalım

Casper arka kısım

Casper bilgisayarların temizliği ve parça değişimi gerçekten çok kolay oluyor. Bilgisayarın arkasındaki kapak çıkartıldığında, gerekli tüm parçalara erişim sağlayabiliyoruz.

  • 1) Harddisk
  • 2) Ram
  • 3) Wifi kartı
  • 4) CPU ( İşlemci)
  • 5) CPU fan (İşlemci soğutucu fanı)

Bizim için önemli olan yer işlemci fanı ve işlemcinin bulunduğu kısım.

Casper işlemci kısmı

İşaretlediğim yerlerde bulunan vidaları söküyoruz. Bu şekilde işlemci fanı boşta kalacak. Yavaşça işlemcinin olduğu kısımdan, bakır levhayı yukarıya doğru kaldırıyoruz.

Eğer bu temizlik işlemi uzun süre yapılmadıysa, işlemci ve soğutucu bakır arasında kalan termal macun donduğu için çıkartırken biraz zor gelebilir. Herhangi bir yere zarar vermeden yavaşça çıkartmaya özen gösterin!
Casper CPU

Fanı çıkardığımızda, işlemci üzerinde ve bakır levha üzerinde termal macunu görebilirsiniz. Bunları bir kenara ayırıp fanı kontrol edelim. ( Tekrar buraya geri döneceğiz)

CPU Fan

Temizlerken bir kısmını düşürdüm, fakat sağ alt kısma dikkat ederseniz fan çıkışı tarafında biriken ve katman olmuş nesneyi görebilirsiniz 🙂

Bir fırça yardımıyla bunu temizledikten sonra fanın bulunduğu yuvanın peteklerini de aynı şekilde temizliyoruz.

Şimdi ilk kısma geri dönelim ve işlemci üzerinde kalan, eski ve özelliğini yitirmiş termal macunu, mendil ile dikkatlice ve fazla bastırmadan silelim. Aynı işlemi bakır levha için de uygulayacağız.

Temizledikten sonra bu şekilde olacak:

CPU Macun
Bakır levha macun

Tertemiz görünüyor :). Şimdi yeni termal macunu uygulama zamanı.

   Şöyle bir yanılgı var, eğer termal macunu çok fazla kullanırsak soğutma işlemini daha iyi gerçekleştirir. Bu yanlış bir davranış. Eğer çok fazla termal macun kullanılırsa, işlemcinin dışına taşacağı için farklı problemlere sebep olabilir. Bu yüzden göz kararı, yüzey alanına göre bir miktar uygulamak yeterlidir.
Burada ki amaç, macunu yeterince alana yaymaktır. 

Yeterli düzeyde macun kullandıktan sonra mendil ile yüzeye yayarak her alana eşit miktarda yayın.

CPU Termal macun uygulaması

Fanı temizledik, eskimiş ve bir faydası kalmayan termal macunu değiştirdik. Şimdi söktüğümüz gibi parçaları yerine koyup, hangi vidayı nereden söktüysek aynı şekilde yerine takıyoruz.

Temizlenmeyen ve macun değişimi yapılmayan bilgisayarlarda, zamanla performans düşüklüğü ve işlemcinin fazla ısınmasından dolayı kapanmalar yaşayabilirsiniz. Bu sorunlar uzun vadede bilgisayarın parçalarına zarar verecektir.

Macun kısmında yanlış bir işlem yapmadıysanız, kullandığınız macunun kalitesine göre uzun bir süre macunu değiştirmenize gerek kalmayacaktır.

Çok tozlu ve kirli bir yerde bilgisayarınızı kullanmak zorunda kalıyorsanız bu temizleme işlemini belli aralıkla yapmanız, bilgisayarınızın sağlığı için faydalı olur.

One thought on “Casper laptop fan temizliği ve termal macun değişimi

Bir Cevap Yazın

Social profiles