Nereden başlasam bilemiyorum, çok heyecanlıyım. Yaklaşık 3-4 aydır üzerinde çalıştığım e kitabı bitirdim. Çalıştığım süre zarfında, akşamları ve hafta sonları kendime ayırdığım zaman içinde bu kitabı bitirebildim. Bu süreçte neler yaşadığımı yazmak istedim, hadi başlayalım.

Aslında aklımda böyle bir kitap hazırlama fikri hiç yoktu. Öğrendiğim ve edindiğim tecrübeleri burada yazarak siteye gelen ziyaretçileri yani sizi bilgilendiriyordum. Ve öğrendiklerimi hatırlamak için kısa notlar tutuyordum.

İnternet üzerinden tanıştığım ve yakın arkadaş olduğumız Fatih GÜVEN, bana kendi uyguladığı yöntemden bahsetti. (kendisi sağlam kod yazar, güzel projeleri var. Github sayfasından takip edebilirsiniz). Yeni öğrendiği programlama dilleri için bir kaynak oluşturduğunu ve detaylı bir şekilde yazdığını söyledi. İlerleyen zamanlarda bu oluşturmuş olduğu kaynak dosyayı, hem kendisi kullanacak hem de satışa çıkartarak ek gelir saylağabileceğinden bahsetti.

Bu fikir kulağa çok hoş geliyordu. Bende sağa sola aldığım notları derledim ve üzerine edindiğim bilgileri ekleyerek bir kaynak oluşturmak istedim. Hem kendim için, hemde ilerleyen zamanlarda bu kaynağı paylaşıp kendime ek gelir sağlayabilmek için. Bunda arkadaşımın payı büyük. Bu fikri ondan almıştım. Bunun dışında bir çok konuda fikir alışverişinde bulunduk, programlama konusunda bilgisi çok iyi.

İşten eve geldikten sonra notları derledim, daha önce indirmiş olduğum pdf dosyalarını inceledim, sitelerde arama yaptım ve ortaya böyle bir kitap çıktı.

Bu kitabı hazırlarken bana destek olan insanlarda oldu, ağır eleştirilerde bulunan insanlarda. Kimseye aldırış etmeden devam ettim ve ortaya böyle bir ürün çıkarmayı başardım.

Grafik konusunda paint’ten öteye gidemediğim için kapak konusunu grafiker bir arkadaşım halletti. Müslüm KAZDAL. Çok yetenekli ve beceriklidir kendisi. Grafik konusunda ki yeteneğini kapak tasarımından görebilirsiniz zaten. Yaptığı diğer çalışmalar için instagram sayfasına bakabilirsiniz. Bunların dışında bir çay yapıyor, yapıyor yani! 🙂 çayın memleketinde büyüdüğünü gösteriyor kendisi. Birlikte oturup demlik, demlik çay bitirdiğimiz günler oldu. Sağolsun. Kitap için hazırladığı kapak çok hoşuma gitmişti. Hızlı bir şekilde bitirmeme sebep oldu 🙂

Kitabı bitirdikten sonra, sıra yayınlama kısmına geldi. Öncelikle google play kitaplar kısmında yayınlamak istedim. Böylede yaptım fakat kitap yayınladıktan sonra hesap incelemesine takıldım. Bu ortalama bir hafta kadar sürüyor. Eğer hesabınızla ilgili ya da paylaştığınız e kitap ile ilgili bir sorun çıkmazsa ( kopya içerik vs) kitabınız yayınlanıyor. Sizinde böyle bir niyetiniz varsa, şu adresten google play kitaplara üye olarak kitabınızı yayına alabilirsiniz.

stacked books with a tablet on top

Google play kitaplarda hesap incelemesini beklerken, amazon üzerinden de satış yapabileceğimi gördüm. Google dışında başka nerelerde satış yapabileceğimi araştırırken buldum. Hemen bir amazon hesabı açıp gerekli işlemlere başladım. Amazonun yapmış olduğu e kitap okuma cihazı(kindle) için e kıtabımı siteye yükledim. Amazon’da Google’da ki gibi uzun bir bekleyiş olmadı, ertesi gün kitabım yayına alındı ve satışa hazır hale geldi.

Amazon’un bir dezavantajı var, türkiye dışındaki ülkelerde kullanılıyor olması. Burada kitap yayınladığınız türkiyeden bu kitaba erişemiyorsunuz. Aslında erişebiliyorsunuz, satın alabiliyorsunu fakat site ingilizce ve alt yapı ona uygun olduğu için ülkemizde rağbet göreceğini düşünmüyorum. Yinede kitabımı orada da yayına aldım. Sizde amazon üzerinde kitap yayınlamak isterseniz amazon kindle direct sitesine giderek gerekli işlemleri yapabilir ve e kitabınızı orada satışa sunabilirsiniz.

Bunların dışında apple book ve bir çok irili ufaklı web sitesi ile karşılaştım. Apple üzerinde kitap satışı yapabilmek için macOs yüklü bir bilgisayara ve bu bilgisayar üzerinde e-kitap için gerekli yazılımlara ihtiyaç olduğunu gördüm. Yakın çevrem bilir, oldum olası apple ürünlerinden haz etmem. Evet çok güzel, çok güvenilir, çok kullanışlı, ekosistemi harika fakat çok kısıtlı. Belli karlıplar içinde sıkıştırıyor insanı. E-kitap için bir çok teferruat istemesi yüzünden apple üzerinde kitabı yayınlamak istemedim. Diğer sitelerde yayınlamak istemememin sebebi ise, bir çoğu yurt dışında kullanılıyor ve ülkemizde hizmeti yok. Malum ülkemizde kitap okuma alışkanlığı pek yüksek olmadığı için ülkemiz içinde bu tür web siteleri pek barınamıyor. Eğer böyle bir site varsa da belli bir süre sonra yeterli ilgi olmadı için site ile kimse ilgilenmiyor.

Ortaya bir ürün çıkarmak, birilerinin bundan faydalanarak bir şeyler yapmasına yardımcı olmak çok güzel bir duygu. Bundan sonra e-kitap yazmaya ve yayınlamaya devam etmek istiyorum. Sizde bu şekilde içerik üreterek verdiğim linkler üzerinden e-kitap yayınlayabilir ve bu duyguyu sonuna kadar yaşabilirsiniz.

Son olarak kitabın google play kitaplar adresi için buraya tıklayabilirsiniz. Amazon için buraya tıklayabilirsiniz.

Yayın sürecinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili yazılar yazmak istiyorum fakat yeterli zamanım yok ne yazık ki.

Django kitabımın kapak resmi

Askere gitmeden önce bu kitabı bitirdiğim için çok mutluyum. Askere gitmeden önce bitiremeseydim eğer, askerde olduğum süre zarfında bir çok bilgiyi unutmuş ve o ilk heyecanı yitirmiş olacaktım. Ama artık gönül rahatılığı ile gidebilirim 🙂

Şafak 8, izmir/gaziemir 🙂

Bir Cevap Yazın

Social profiles