İçeriğe geç

Python pip kurulumu

PİP nedir ? ne işe yarar ?

Üçüncü parti modülleri sisteminize yüklemeyi sağlayan bir sistem, şu adresten web sitesine ulaşabilirsiniz.  En basit haliyle örnek vermek gerekirse, yapacağınız projede hesap makinesi kullanmanız gerekli diyelim, bir developer(geliştirici-programcı) daha önce böyle bir program yazmış ve kaynak kodlarını bu sisteme yüklemiş, sizde pip yardımıyla bu modülü bilgisayarınıza indirip projenize dahil(import hesapmakinesi) ediyorsunuz ve kullanmaya başlıyorsunuz.

Üçüncü parti modülleri sisteme yüklemek için illa ki bu yöntemi kullanmak zorunda değilsiniz fakat bu şekilde daha hızlı ve kolay olarak başka modülleri de kullanabilirsiniz.

Pip kurulumu nasıl yapılır ?

Windowsta cmd(komut istemi) açarak şu kodu yazdığınızda kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

python -m pip install -U pip

Eğer sisteminizde iki farklı python sürümü varsa(2.x ve 3.x) ona uygun pip versiyonunu sonuna yazmayı unutmayın. python -m pip install -U pip3 gibi

Eğer python kurulumunu yaparken sistem değişkenlerine(PATH) python çalışma yolunu eklemediyseniz(Kurulum yaparken alt kısımda “add python to path” şeklinde bir kutucuk var) bu komut hata verir. Öncelikle sistem değişkenine python çalışma yolunu kayıt edin, daha sonra bu komut ile kurulumu gerçekleştirin.

Linuxte, kullandığınız dağıtıma göre farklılık gösteriyor yazılan komut

sudo apt-get install python-pip

Bu komut yardımıyla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz ya da dosyayı indirip kendiniz kurabilirsiniz. 

Dosyayı indirdikten sonra, indirdiğiniz dizinde terminali açarak şu komutu girin, gerisini kendi halledecektir.

python get-pip.py

Pip kullanımı 

pip kullanarak modül yüklemek için yapılacak işlem çok basit

pip install {modül ismi}

Örnek:

pip install time

komutuyla pip sisteminde olan modülleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu komut ile o modülün son sürümünü indirmiş olursunuz. Diyelim ki size bir önceki sürümü gerekiyor ya da daha eski bunun için modülün sonuna “=” işareti koyarak indirmek istediğiniz sürümü yazmanı yeterli

  Örnek

pip install time==1.0

Bu arada time modülü sistemde hazır olarak geliyor ve  böyle bir sürüm var mı yok mu bilmiyorum tamamen örnek olması için yazdım.

Projenizde kullandığınız modülü güncellemek için

pip install --upgrade {modül ismi}

Komutunu kullanabilirsiniz.

Modül ismini yanlış yazdınız ya da artık o projede indirdiğiniz modülü kullanmak istemiyorsunuz diyelim, modülü kaldırmak için şu komutu kullanabilirsiniz.

pip uninstall {modül ismi}

Benim genelde kullandığım komutlar bu şekilde, daha detaylı bilgiyi kendi web sitesi olan şu adresten ulaşabilirsiniz. Bol kodlu günler 🙂

Tarih:Python

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın